Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Ciolacu, despre vizita lui Clotilde Armand la DGA: Pentru fraudarea alegerilor nu au reținut-o cei de la DGA? Am crezut că s-a dus să se predea

VIDEO | Ciolacu, despre vizita lui Clotilde Armand la DGA: Pentru fraudarea alegerilor nu au reținut-o cei de la DGA? Am crezut că s-a dus să se predea

Schimbul de replici dintre Marcel Ciolacu și Cristian Ghinea pe marginea PNRR continuă. Șeful PSD: „Ghinea n-a convins pe nimeni cu inteligența sa, dar i-a zăpăcit pe toți cu tâmpeniile sale”. Sursa: Eduard Vînătoru/MEDIAFAX FOTO

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a reiterat ideea precum alegerile de la Sectorul 1 au fost fraudate și afirmă că așteaptă ca magistrații să facă dreptate în acest caz. Totodată, acesta o acuză pe Clotilde Armand că solicită stare de alertă în Sectorul 1, ca să „mai dea vreun contract” preferențial de salubritate, deși gunoiul este în continuare pe străzi. Ciolacu a adus acuze și asupra premierului Florin Cîțu, despre care consideră că ar trebui demis din funcția de Prim-ministru al României pentru că „este un penal strategic”.

„Pentru fraudarea alegerilor nu au reținut-o cei de la DGA? Nu e fapta penală? Am crezut că s-a dus să se predea. Mă așteptam să ne dea niște detalii, măcar să ceară demisia lui Cîțu. Nu a zis că vrea fără penali? Cîțu nu e penal? A avut condamnare, a stat două zile la zdup acolo, tot pușcărie e. Presupun că e limpede că nu e contravenție ce a făcut el acolo. E infracțiune. Acum sunt 3 companii în sectorul 1 și gunoiul e în continuare pe străzi, iar ea cere în continuare stare de alertă, poate să mai dea vreun contract, că în stare de alertă nu faci licitații”, a declarat Marcel Ciolacu.

Șeful PSD afirmă că a trimis un acord politic tuturor partidelor care au participat la alegerile de la Sectorul 1 și a primit răspunsuri de la PPUSL, Pro România și ALDE. Ciolacu se arată surprins de faptul că cei de la PMP nu au răspuns la solicitare, deși domnul Tomac susținea că alegerile au fost fraudate.

„Eu am răspunsuri și de la PPUSL, de la Pro România, de la ALDE, și vom semna un acord politic săptămâna aceasta, că dacă nu o cheamă cineva măcar la audieri – să aflăm și noi ce s-a întâmplat la alegeri. Am văzut toți un grup organizat infracțional care a furat voturi. Unu cu sacul, unu cu rucsacul… Eu mă așteptăm de la magistrați să înceapă cu adevărat o anchetă. SIIJ face o anchetă pentru că șeful BE este magistrat, dar în rest?”, a spus liderul social-democraților.

Ciolacu a declarat că se vor strânge toate semnăturile necesare pentru organizarea unui referendum de demitere a primarului Clotilde Armand. Acesta a spus că până acum nu s-a aprobat cererea de amplasare a corturilor în Sectorul 1 al Capitalei, pentru cei care vor dori să voteze, dar încă așteaptă. Gabriela Firea ar urmă să coordoneze campania de strângere de semnături.

„Gunoaiele sunt pe stradă și ea țipă că la PSD e bolșevism. Păi s-a dovedit cu filmări. O să strângem semnăturile pentru referendum de demitere. S-a alăturat și doamna Firea, am făcut și cerere pentru corturi, încă nu ni s-a aprobat. Dar o să preia doamna Firea toată operațiunea. După ce strângem semnăturile nu mai ține de noi, intră pe proceduri. Ce m-a mirat este că nu am primit răspuns de la PMP, deși domnul Tomac spunea că a fost furat la alegeri”, a precizat Ciolacu.

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Ce înseamnă „brain rot”? Termenul care descrie unul dintre cele mai discutate obiceiuri ale Internetului