Prima pagină » Știri politice » Cioloș îi urează „succes” lui Grindeanu: Cu informațiile pe care le am eu, nu va fi deloc deloc ușor

Cioloș îi urează „succes” lui Grindeanu: Cu informațiile pe care le am eu, nu va fi deloc deloc ușor

Cioloș îi urează
Fostul premier Dacian Cioloș a declarat, joi, că îi dorește succes prim-ministrului Sorin Grindeanu în aplicarea programului de guvernare, precizând că nu a discutat cu acesta despre sustenabilitatea măsurilor promise de PSD, dar că, din informațiile pe care le deține, legat de potențialul bugetului "nu va fi deloc deloc ușor".

Întrebat, la Parlament, despre întâlnirea pe care a avut-o cu Sorin Grindeanu, joi dimineața, Cioloș a precizat că cei doi au trecut în revistă principalele teme, proiecte, fiind o primă discuție de acest gen după instalarea noului Cabinet.

„Mi s-a părut un om angajat și hotărât să aplice programul de guvernare. Nu i-am dat sfaturi, am avut o discuție foarte aplicată. I-am zis că sunt la dispoziția dânsului”, a spus Cioloș.

În acest context, întrebat dacă a discutat cu Sorin Grindeanu despre cât de sustenabil este programul de guvernare al PSD, Cioloș a răspuns negativ.

„Nu am discutat. Eu îi doresc succes. Cu informațiile pe care le am eu legat de potențialul bugetului, nu va fi deloc deloc ușor”, a conchis Cioloș.

Sorin Grindeanu a discutat timp de două ore și jumătate cu Dacian Cioloș, la Palatul Victoria. Bugetul de stat pentru 2017 și temele sensibile aflate pe agendele ministerelor s-au aflat pe agendă.

Primul care a ajuns la Palatul Victoria, în jurul orei 09.53, a fost Dacian Cioloș, urmat de Sorin Grindeanu, la doar câteva minute distanță.

Grindeanu a condus, miercuri, de la ora 21:00, prima ședință a noului Executiv. Grindeanu a fost condus până în fața sălii de ședințe din Palatul Victoria de liderii celor două partide care formează coaliția de guvernare, Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu, premierul pupându-se pe obraji cu liderul social democrat.

„Cu foarte multă speranță”, a răspuns Liviu Dragnea întrebării unui jurnalist despre cum privește instalarea noului Executiv. Declarația a fost făcută în timp ce Sorin Grindeanu se îndrepta spre în sala de ședințe.

Liderii celor două partide, Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu, i-au urat succes noului premier, după care au părăsit clădirea Executivului.

În debutul primei ședințe de Guvern pe care a condus-o, Sorin Grindeanu le-a cerut noilor miniștri să preia mandatele joi, la ora 9.00.

„Dați-mi voie să vă felicit pentru audierile de azi, pentru votul din Parlament. Toate aceste lucruri sunt deja de domeniul trecutului. Astăzi suntem la prima ședință de Guvern și vreau să mai spun o dată și să îl subliniez: responsabilitatea care apasă pe umerii fiecăruia dintre noi, o responsabilitate dată de votul românilor din 11 decembrie, de votul de astăzi din Parlament care ne obligă la a pune în aplicare programul de guvernare 2017-2020”, le-a transmis Sorin Grindeanu miniștrilor.

Grindeanu le-a mai spus să facă un inventar al problemelor urgente pe fiecare minister, astfel încât, vineri, la următoarea ședință a Executivului, să le prezinte.

„Astăzi avem pe ordinea de zi două puncte: un proiect de lege privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanțe și un proiect de OUG pentru stabilirea unor măsuri în domeniul administrației publice centrale și pentru modificarea și completarea unor acte normative. Sunt lucruri absolut necesare pentru a funcționa cum trebuie ca Guvern și pentru a da posibilitatea Parlamentului zilele următoare să adopte acest proiect de lege. Campania a trecut, avem toate avizele pentru cele două. Intrăm în pâine și trecem la fapte”, a concluzionat Grindeanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră Română. În vizor, directorul general al instituției
Digi24
Un satelit Starlink, din rețeaua lui Elon Musk, a înregistrat o anomalie pe orbită
Cancan.ro
Loredana spune ce s-a întâmplat, de fapt, la Survivor. Ce i-a făcut Alberto: 'Din păcate, e adevărat'
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Inamicul este mai puternic decât noi”: propagandiștii lui Putin recunosc superioritatea Ucrainei și cer demisia liderului de la Kremlin
Mediafax
Nicușor Dan: România a recuperat decalajul față de UE și vizează aderarea la OCDE și zona euro
Click
Spectaculoasa insulă „Fluture” a Greciei, desemnată destinația nr. 1 în lume în 2026 de The Guardian
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum și cu ce se ocupă Lorelai Moșneguțu, câștigătoarea Românii au Talent din 2017! Tânăra s-a schimbat enorm
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Ceva ciudat se întâmplă cu spermatozoizii în microgravitație