Prima pagină » Știri politice » Condiția lui Ponta pentru a remania incompatibilii: să existe o decizie „dureroasă și nedreaptă” a instanței

Condiția lui Ponta pentru a remania incompatibilii: să existe o decizie „dureroasă și nedreaptă” a instanței

Condiția lui Ponta pentru a remania incompatibilii: să existe o decizie
Incompatibilitățile sesizate de ANI în cazul miniștrilor Ovidiu Silaghi, Eduard Hellvig și Liviu Pop nu sunt în opinia premierului Victor Ponta suficiente pentru a conduce la remaniere, în ciuda "îngrijorărilor" enunțate două zile la rând de președintele Traian Băsescu de Cotroceni, în perspectiva Raportului MCV.

Incompatibilitățile sesizate de ANI în cazul miniștrilor Ovidiu Silaghi, Eduard Hellvig și Liviu Pop nu sunt, în opinia premierului Victor Ponta, suficiente pentru a conduce la remaniere, în ciuda „îngrijorărilor” enunțate două zile la rând de președintele Traian Băsescu de Cotroceni, în perspectiva Raportului MCV. După ce și-a atenționat astăzi miniștrii în ședința de guvern că vor fi căutați în campanie de „tot felul de agenții”, Ponta a explicat în această seară că numai o decizie „dureroasă și nedreaptă” a instanței care să le repingă celor trei contestațiile, ca în cazul Mircea Diaconu ar face ca miniștrii vizați de ANI să-și piardă funcțiile. 

„Cei trei miniștri acuzați au prezentat documentele și îndeplinesc conform legii ANI procedura de contestare. Dacă instanța, în mod dureros și nedrept, ca în cazul Mircea Diaconu, decide că sunt incompatibili, cei trei nu vor mai ocupa funcții publice”, a comentat premierul la ANtena 3.

Mai mult, Ponta a interpretat sesizările ANI strict în cheie electorală. „Nu pot decât să constat coincidența că în prima zi de campanie, la prima oră a dimineții s-au făcut aceste constatări. Sper să fie doar o coincidență”, a mai spus premierul. De cealaltă parte însă, președintele ANI, Horia Georgescu a explicat la gândul LIVE că înșiși miniștrii au fost cei care au tergiversat investigațiile pentru ca acuzațiile să ajungă să fie lansate public în timpul campaniei electorale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Prima reacție a premierului britanic la declarațiile lui Trump despre NATO
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Un studiu arată că substanțele dezinfectante comune sunt mult mai toxice atunci când sunt inhalate