Prima pagină » Știri politice » Constantin Boșcodeală vrea să-și rezolve „problemele cu justiția” pentru a fi reales la șefia PSD Buzău

Constantin Boșcodeală vrea să-și rezolve „problemele cu justiția” pentru a fi reales la șefia PSD Buzău

Constantin Boșcodeală vrea să-și rezolve „problemele cu justiția
Președintele PSD Buzău, Constantin Boșcodeală, condamnat la cinci ani de închisoare pentru abuz în serviciu, decizia nefiind însă definitivă, spune că, dacă își va rezolva problema cu justiția, nu îi va sta "nimeni în cale" la alegerile pentru funcția de șef al filialei, programate în toamnă.

Peste 200 de social-democrați buzoieni s-au întrunit, sâmbătă, la Conferința Județeană Extraordinară, la care, printre altele, s-a votat acceptarea în structurile partidului a primarilor veniți în urma ordonanței care a permis temporar migrarea aleșilor locali, transmite corespondentul MEDIAFAX.

De asemenea, s-a stabilit data alegerilor în organizație, precum și formula de calcul care va stabili numărul de reprezentanți la Conferința Județeană, atunci când va fi desemnat noul președinte al PSD Buzău.

La stabilirea formulei de calcul respective, au existat discuții în contradictoriu, președintele executiv Marian Ghiveciu contestând formula propusă de Constantin Boșcodeală.

La finalul ședinței, Constantin Boșcodeală a declarat că, dacă își va rezolva problemele în justiție, el fiind condamnat la cinci ani de închisoare cu executare pentru abuz în serviciu fără ca decizia să fie definitivă, va candida în toamnă pentru un nou mandat de șef al PSD Buzău.

„Eu sunt nevoit să fac un pas înapoi pentru că s-au ivit problemele cu justiția pe care le știți, însă vreau să vă anunț că, dacă-mi voi rezolva problema până în toamnă, nu-mi va sta nimeni în cale pentru funcția de președinte”, a spus Boșcodeală.

În 10 februarie, Constantin Boșcodeală, primar al Buzăului și președinte al organizației județene a PSD Buzău, a fost condamnat la cinci ani de închisoare cu executare în dosarul în care fusese trimis în judecată de DNA în iulie 2013, fiind acuzat că a acordat ilegal din bugetul local peste 1,6 milioane de lei către Fotbal Club Gloria Buzău, decizia Judecătoriei Brașov nefiind definitivă.

De altfel, Boșcodeală a făcut apel, care se judecă acum la Curtea de Apel Brașov.

De asemenea, în iunie 2014, Constantin Boșcodeală a fost trimis în judecată într-un nou dosar, în care este acuzat că a preluat nelegal un teren de 33 de hectare de la Stațiunea de Cercetare pentru Legumicultură Buzău, în condițiile în care primise un alt teren, prejudiciul fiind de peste 24 milioane de lei. Acest dosar este judecat de Tribunalul Dâmbovița.

În ambele dosare, procurorii au instituit sechestru asigurător asupra mai multor imobile, terenuri și mașini ale primarului.

În februarie, imediat după decizia instanței de a-l condamna la închisoare, Boșcodeală declara că își va delega atribuțiile de primar către cei doi viceprimari ai Buzăului, Sebastian Radu și Fănică Bârlă, dar și că va demisiona din funcția de președinte al PSD Buzău.

Ulterior, el anunța că rămâne la conducerea organizației PSD Buzău, luând această decizie după o discuție purtată cu liderul partidului, Victor Ponta.

Constantin Boșcodeală este la al cincilea mandat de primar al municipiului Buzău, iar din 2010 este liderul organizației județene PSD Buzău.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
De ce bananele nu sunt tocmai bune de adăugat la smoothie-uri?