Prima pagină » Știri politice » Cristoiu: Dacă Iohannis nu va sta bine în sondaje, se va aplica „metoda Stolojan”. O rugăm în genunchi pe CODRUȚA, să nu vină CIUMA ROȘIE pe putere!

Cristoiu: Dacă Iohannis nu va sta bine în sondaje, se va aplica „metoda Stolojan”. O rugăm în genunchi pe CODRUȚA, să nu vină CIUMA ROȘIE pe putere!

Ion Cristoiu explică varianta în care Klaus Iohannis s-ar putea să nu mai fie varianta dreptei în alegerile prezidențiale. Vezi cum ar putea intra în cursă Laura Codruța Kovesi, după metoda în care Traian Băsescu l-a înlocuit pe Theodor Stolojan în 2004

Ion Cristoiu atrage atenția că singura șansă a lui Klaus Iohannis este să-și schimbe felul de a fi, să-și umanizeze imaginea și să devină cât mai populist.

„Din punct de vedere al electoratului, sigur o să scadă, dacă merge așa. Nu este exclus – nu știu, nu mă pricep – ca toată această perioadă, în care nouă ni se pare că el e abulic, să fie totul o tactică. Nu e bine să intri în campanie cu un scor foarte mare, că nu ai de unde lua. Adică un scor foarte mare obținut din consum. Klaus Iohannis este cel de acum. Are un scor, problema este că, ori rămâne așa și este terminat pentru că vin contracandidații care iau din electorat, se duc prin piețe, cutare, cutare, ori el se schimbă – e posibil – și începe să lucreze. Se duce prin piață, se apucă să dea interviuri, se pune să dea flori și în acel moment, șocul electoral e uriaș. Sunteți de acord, da? Păi, stai puțin, că ăsta nu e chiar așa. El are un mare avantaj, e atât de jos în acest moment.”

Dacă Iohannis nu va sta bine în sondaje, se va aplica „metoda Stolojan”

În cazul în care Iohannis se va menține foarte jos, nimeni nu își îngăduie să piardă Președinția și va rămâne pe tușă. Întrebat dacă este posibil ca Iohannis să se retragă sau să fie retras, Ion Cristoiu a răspuns: „Să fie retras, că nu e după el. Nu își îngăduie nimeni să piardă președinția.(…) Dintre concurenții lui, Codruța e cea mai bine plasată și la care se lucrează. Noi am spus că în cazul ei, sunt două scenarii: ăla cu procurorul european și cel electoral, la care se lucrează întruna.”

Jurnalistul a explicat că dacă Iohannis va sta prost în sondaje, se va aplica metoda prin care Stolojan a fost înlocuit de Băsescu în campania la alegerile prezidențiale din 2004. „Va fi plânsul lui Traian. Stolojan era blocat în 2004, nu mai creștea și atunci au făcut sondaje – din câte vedeți, viața e făcută din sondaje. Și atunci au spus „are potențial Traian”. Băsescu promisese electoratului din București că nu renunță la funcția de primar și atunci au înscenat povestea că ăla e bolnav și Băsescu de aceea a plâns, a plâns că moare Stolojan. Ca să vedeți ce comedie, că uite – slavă Domnului! – trăiește, bine mersi. Și atunci s-a făcut această schimbare, mult în avantajul lui Traian, al dreptei. Dacă vii înainte de campanie sau cu o lună, două, și spui „Jale mare, domnul Iohannis are 20% și Dragnea 80%!”, atunci începe alarma. Și începe presiunea electoratului, „Băi, faceți și voi ceva, găsiți o soluție. Să se retragă ăla și să o rugăm în genunchi pe Codruța!„. Nu vi se pare normal? Va fi o situație de alarmă.”

Un scenariu plauzibil: Codruța renunță să mai fie procuror, ca să nu vină ciuma roșie la putere

În opinia sa, un astfel de scenariu este plauzibil într-o Românie în care se poate lucra foarte ușor cu emoțiile electoratului. „Cel mai ușor scenariu este cel de emoție. Trebuie să creezi o emoție de jale mare. Ciuma roșie pune mâna. Ce credeți, ca să salvăm țara, trebuie să se sacrifice Codruța, care poate să fie procuror și să renunțe? Renunță, ca să nu vină ciuma roșie. Doar nu credeți că renunță ca să ajungă președinte? Iar ălălalt nu are ce să facă, că vin la el și îi spun: „Ne pare rău, dar decât să te bată…” Cum a făcut atunci Emil. Emil Constantinescu nu a renunțat că l-a șantajat cineva, a văzut că pierde în sondaje,” a reamintit Ion Cristoiu.

El a explicat și de ce Iohannis ar putea fi înlocuit cu Laura Codruța Kovesi, și nu cu Dacian Cioloș sau cum se realizează imaginea de „inimă neînfricată” pentru fosta șefă a DNA: „Dacă se va vedea că nu crește în sondaje, atunci el va fi înlocuit și nici într-un caz cu Cioloș, ci cu cineva care… dacă observați cariera politică a lui Kovesi, este mult mai bine lucrată decât a lui Cioloș. Ea e hărțuită. Dacă va mai fi și reținută, ea e victima lui Dragnea, a ciumei roșii, deci emoția în cazul ei nu e creată în sine. Dacă nu ar exista Dragnea și PSD, ea nu ar exista, ea există prin antiteză. Ăia de la PSD, dinozaurii ăia, au pus mâna pe vulturița noastră și ea nu se lasă,” arată Ion Cristoiu.

Emisiunea „Gândurile lui Cristoiu” va fi difuzată de la ora 17:00, pe Gândul și Mediafax.ro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Cum își fac unii oameni singuri norocul, potrivit unui expert de la Universitatea Stanford