Prima pagină » Știri politice » Cum contraatacă PSD decizia CCR: „Vom peria riguros în următoarele săptămâni listele electorale din fiecare județ”

Cum contraatacă PSD decizia CCR: „Vom peria riguros în următoarele săptămâni listele electorale din fiecare județ”

Cum contraatacă PSD decizia CCR:
Strategia PSD pentru suspendarea lui Traian Băsescu

Imediat după aflarea deciziei Curții Constituționale privind legea referendumului prin care este demis președinte Traian Băsescu, juriștii PSD din Parlament, Florin Iordache și Toni Greblă, au declarat că listele electorale trebuie actualizate pentru a se scădea numărul celor prezenți. Astfel, demiterea președintelui Băsescu ar putea fi mai ușor de realizat.

„Deciziile Curții Constituționale trebuie respectate, este în concordanță cu inițiativa PSD și PNL care a fost atacată la Curtea Constituțională. Este o decizie normală. După publicare hotărârii în Monitorul Oficial, Parlamentul se conformează. USL dacă vrea să-l demită pe Băsescu trebuie să scoată lumea la vot. Listele electorale trebuie actualizate, Internele și cu Statistica trebuie să se ocupe de acest lucru”, a declarat pentru gândul deputatul PSD,

Președintele Comisiei Juridice din Senat, Toni Greblă, a precizat că Autoritatea Electorală Permanentă și autoritățile locale trebuie să actualizeze și perieze listele electorale. Potrivit acestuia, actualizarea poate scădea cu două milioane numărul celor prezenți pe listele electorale.

„Termenul de o săptămână este rezonabil pentru actualizarea listelor electorale. Fiecare localitate are la secundă numărul populației, orice nou născut este înregistrat și băgat în baza de date, orice deces este operat ca atare în baza de date a unei primării. Să oblige AEP și autoritățile locale și alte instituții să actualizeze listele electorale. Guvernul va modifica Ordonanța de Urgență pentru a o pune în acord cu decizia Curții Constituționale. Autoritățile electorale trebuie să actualizeze riguros listele electorale, periem listele electorale în fiecare județ. Va ieși probabil același număr ca la recensământul din 2011”, a spus Toni Greblă, președintele Comisiei Juridice din Senat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe