Prima pagină » Știri politice » Cum se luptă găștile din PSD pentru conducerea partidului în epoca „post-Victor”. Hrebe, către Șova: „Boss, să nu fie Liviu! În rest, normal că mă focusez pe tine”

Cum se luptă găștile din PSD pentru conducerea partidului în epoca „post-Victor”. Hrebe, către Șova: „Boss, să nu fie Liviu! În rest, normal că mă focusez pe tine”

Cum se luptă găștile din PSD pentru conducerea partidului în epoca „post-Victor
Tabăra Șova-Hrebenciuc vorbește în stenogramele DNA despre cum vor prelua puterea în epoca "post-Victor", după ce premierul câștigă prezidențialele, sforarul PSD recunoscând că susține pe oricine, mai puțin pe Liviu Dragnea.

Despre epoca „post-Victor” în PSD vorbește în stenogramele DNA chiar prietenul premierului, Dan Șova.

„În legătură cu epoca post Victor, toată lumea cu care am vorbit, toată lumea merge cu mine. Nu îl vor pe Liviu în primul rând”, i se confesa Șova lui Hrebenciuc.

Sforarul PSD intervine și el în bătălia pentru putere în partid, de partea taberei Șova – Ponta.

„Boss, pentru mine, cum să-ți spun ție, să nu fie Liviu! în rest, nu am o problemă, practic și normal că mă focusez pe tine, știi. Este și Vali Zgonea…”, complotează și Hrebenciuc împotriva lui Dragnea.

Apare astfel o primă tabără interesată să preia puterea în partid, în variant în care Victor Ponta va câștiga competiția prezidențială. Ea este formată în primul rând din oameni apropiați actualului premier, care se văd în continuare la butoane de anul viitor.

Numărul doi în PSD în mandatul lui Victor Ponta, Liviu Dragnea nu a stat nici el cu mâinile în sân în această perioadă. În vară, el a purtat mai multe întâlniri cu liderii locali fideli despre viitorul PSD. Partid este împărțit între baronii de modă veche și „baronii victorieni” – cei promovați de Victor Ponta.

Premierul a încercat să pună batista pe țambal la Orăștie, amenințându-i pe cei care se vor implica în bătălia pentru succesiunea sa cu excluderea din partid.

În pofida acestor afirmații, Șova și Hrebenciuc au continuat planul de preluare a conducerii în partid.

Un alt nume invocate în bătălia pentru conducerea PSD este cel al președintelui Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea. „Vali” este un apropiat al lui Viorel Hrebenciuc în partid, la un moment dat existând o competiție pentru o funcție de ministru între Valeriu Zgonea și Liviu Dragnea.

Interesat ca Șova să-l ajute în dosarul retrocedărilor pădurilor, Hrebenciuc i-a promis colegului său de partid că se poate baza pe el în conducerea partidului.

„Hai să-ți spun o chestiune: o să fii președinte, o să ai – pe ăștia pe care sunt nu te poți baza pe toți, că nu poți lucra cu Vanghelie să întrebi: Bă, pe cine pun la guvern? Că el vine cu nu știu cine. Nu știu dacă mă înțelegi. Deci aici tu ai o problemă. Dar cât de cât trebuie știut un lucru- sunt ministere în care chiar trebuie să mergi cu tehnocrați, nu o să ai ce să faci, boss”, îi explică Hrebenciuc lui Șova.

În discuții apare și o tabăra a jucătorilor importanți, dar indeciși. Asfel, Hrebenciuc îl învață pe mai tânărul său coleg să se ducă acasă la Marian Oprișan și să-l atragă pe acesta de partea sa.

„Da, că e de ăsta la care trebuie să ai grijă să îi hrănești orgoliul. Hrănește-i orgoliul! Aia e cheia succesului la Marian. îi hrănești orgoliul și..”, l-a sfătuit Hrebenciuc pe Șova.

După apariția stenogramelor DNA, senatorul Șova, care este și purtător de cuvânt al PSD, a declarat că nu a vorbit niciodată cu ministrul Justiției Robert Cazanciuc și nici nu s-a pus problema să fie șeful PSD.

După această discuție politică, potrivit stenogramelor DNA, Hrebenciuc și Șova au discutat despre necesitatea dezincriminării faptei de folosire a influenței de către liderul unui partid politic în scopul obținerii unui folos necuvenit, având în vedere că Viorel Hrebenciuc este inculpat pentru săvârșirea unor asemenea infracțiuni.

În noul dosar în care este urmărit penal pentru trafic de influență, Viorel Hrebenciuc este acuzat de procurorii DNA că în ziua în care a fost pus sub acuzat în dosarul retrocedărilor ilegale s-a întâlnit cu un Dan Șova cu care a discutat despre inițierea unui proiect de lege pentru abrogarea infracțiunii de care era acuzat în dosar. Proiectul de lege urma să fie inițiat de Ministerul Justiției.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Povestea tânărului care, la 21 de ani, a câștigat la loto 28 de milioane de dolari. Decizia care l-a ajutat să nu ajungă la faliment
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
'Gardianul secretelor' din Apărarea Rusiei a murit subit de Crăciun! A fost cea mai discretă figură din anturajul lui Vladimir Putin
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce lichide nu ar trebui să vărsăm niciodată în chiuvetă și de ce?