Prima pagină » Știri politice » Dragnea, după întâlnirea cu vicepreședintele Comisiei Europene: Ca și MCV, aderarea la Schengen a devenit un „neverending story”

Dragnea, după întâlnirea cu vicepreședintele Comisiei Europene: Ca și MCV, aderarea la Schengen a devenit un „neverending story”

Dragnea, după întâlnirea cu vicepreședintele Comisiei Europene: Ca și MCV, aderarea la Schengen a devenit un „neverending story
Președintele Camerei Deputaților, liderul PSD Liviu Dragnea, a precizat, joi, că în cadrul întrevederii cu prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a făcut o paralelă între MCV și aderarea la Schengen, care a devenit un „neverending story".

„Am făcut o paralelă cu aderarea României la spațiul Schengen. Aderarea la Schengen rămâne categoric o prioritate a României. Și cu Shengen-ul, dacă mai e ceva de făcut, să ni se spună, pentru că a devenit așa un neverending story, din păcate”, a spus Dragnea, după întâlnirea cu Timmermans.

„Tot ceea ce s-a stabilit să facă România din punct de vedere tehnic, investițional, legislativ s-a făcut. Însă de fiecare dată ni s-a spus că nu-i suficient, că mai trebuie ceva, neaflând vreodată clar care este acea foaie de parcurs care să fie îndeplinită. Această confuzie nu ajută. Dacă oficialii europeni cred că în situația internațională din ce în ce mai complicată, în Europa și în lume, o atitudine bună și corectă față de România nu este benefică, atunci s-ar putea să fie o greșeală”, a adăugat Dragnea.

Dragnea a precizat că i-a transmis prim-vicepreședintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, faptul că, în opinia sa, MCV poate fi considerat un instrument politic dacă solicitările CE nu vor fi foarte clare pentru a fi îndeplinite.

„Am discutat, normal, despre MCV. Eu i-am spus care este punctul meu de vedere, și nu numai, că în condițiile în care vor fi foarte clare ultimele solicitări ale Comisie Europene care să fie îndeplinite de România, atunci înseamnă că putem discuta în mod realist de a prinde în această viață încheierea MCV-ului”, a spus Dragnea, după întrevederea cu Timmermans.

„Dacă nu vor fi lucrurile clare, înseamnă că îl putem considera ca un instrument politic care nu are foarte mare legătură cu ceea ce se întâmplă în Justiție”, a adăugat Dragnea.

El a arătat că i-a explicat lui Timmermans că autoritățile de la București nu au ca obiectiv lupta împotriva corupției.

„I-am explicat că nu am avut și nu vom avea un obiectiv în a împiedica lupta împotriva corupției. Și noi vom continua întărirea statului de drept și regula legii în România, nu regula unor persoane. Dar i-am spus că vom continua punerea în legislație a deciziilor Curții Constituționale, care sunt obligatorii”, a mai arătat Dragnea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cel mai vechi catâr cunoscut din Europa de Vest a murit acum 2.700 de ani. Ce se afla în mormântul acestuia?