Prima pagină » Știri politice » Geoană: Recomandarea mea este ca în USL să înceteze gâlcevele legate de nominalizarea candidaților

Geoană: Recomandarea mea este ca în USL să înceteze gâlcevele legate de nominalizarea candidaților

Geoană: Recomandarea mea este ca în USL să înceteze gâlcevele legate de nominalizarea candidaților
Fostul președinte al PSD Mircea Geoană recomandă partidelor componente ale USL să înceteze "gâlcevele" privind nominalizările candidaților în colegii în județe și în București, iar Uniunea să se concentreze pe comunicarea cu oamenii și pe prezentarea proiectelor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Fostul președinte al PSD Mircea Geoană recomandă partidelor componente ale USL să înceteze „gâlcevele” privind nominalizările candidaților în colegii în județe și în București, iar Uniunea să se concentreze pe comunicarea cu oamenii și pe prezentarea proiectelor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Conflictele nu fac bine. În baza experienței mele în politică arăt că întotdeauna când, în loc să te concentrezi pe lucrurile cu adevărat importante într-o campanie – discuțiile cu oamenii și prezentarea proiectelor pentru oameni și comunități, energia este consumată în lupte intestine, acea formațiune sau alianță suferă. Este extrem de important ca USL să câștige alegerile, pentru că situația din România, din Europa, din lume este atât de complicată, încât fără o majoritate puternică, fără un Guvern puternic și competent, va fi foarte greu la anul și în anii care vin. Din păcate, criza se prelungește, se înregistrează o catastrofă a absorbției fondurilor europene, astfel încât recomandarea mea, ca om politic cu experiență, care a condus campanii, care a condus partide, este ca acest tip de gâlceve, legate de nominalizările candidaților în colegii în județe și în București, să înceteze, iar USL să se concentreze pe ceea ce este important, comunicarea cu oamenii și prezentarea proiectelor pentru viitor”, a declarat, vineri, la Cluj-Napoca, Mircea Geoană.

Geoană participă, la Facultatea de Studii Europene a Universității „Babeș-Bolyai” (UBB), la colocviul internațional cu tema „Intervenția umanitară. De la principii etice la definiții practice”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Au trecut 64 de ani de când Marilyn Monroe i-a cântat „Happy birthday mr. President” lui Kennedy