Prima pagină » Știri politice » George Simion, despre ștergerea contului lui Ion Cristoiu: Semnal EXTREM de grav / „Instituțiile statului au grijă doar să cenzureze voci”

George Simion, despre ștergerea contului lui Ion Cristoiu: Semnal EXTREM de grav / „Instituțiile statului au grijă doar să cenzureze voci”

George Simion, despre ștergerea contului lui Ion Cristoiu: Semnal EXTREM de grav / „Instituțiile statului au grijă doar să cenzureze voci”

George Simion consideră că ștergerea contului de pe rețeaua TikTok a lui Ion Cristoiu „pune sub semnul întrebării angajamentul nostru față de principiile fundamentale ale democrației”.

Recent, am asistat la un nou atac direct asupra libertății de exprimare în România: contul lui Ion Cristoiu a fost șters de pe TikTok, scrie Simion, într-un articol amplu pe site-ul său, completând că această decizie reprezintă un „semnal extrem de grav despre pericolele la care este supusă libertatea de exprimare”.

„Este un semnal extrem de grav despre pericolele la care este supusă libertatea de exprimare în țara noastră, care a cedat la presiunea UE de a închide rețeaua chinezească și de a executa ce ordine primește de la guvern și de a șterge vocile incomode.

Din păcate, aceasta nu este o întâmplare izolată, ci doar una dintre multele acțiuni de cenzură care se desfășoară sub ochii noștri”, scrie candidatul AUR la alegerile prezidențiale.

„Instituțiile statului au grijă acum doar să cenzureze voci”

Simion reamintește decizia CNA de a elimina postarea lui Marius Tucă de pe YouTube, intitulată „Democrația a fost călcată în picioare”, sub pretextul că „ar încălca ordinea publică”.

„Este evident că instituțiile statului, cele care ar trebui să protejeze dreptul cetățenilor de a-și exprima opiniile, au grijă acum doar să cenzureze voci critice lor și de a proteja interesele celor aflați la putere”, consideră liderul AUR.

Acesta atrage atenția că România „nu poate deveni o țară unde cenzura este acceptată ca normă”.

„Este timpul ca românii să își recupereze dreptul de a vorbi liber și de a asculta adevărul, nu manipulările impuse de cei care ne conduc.

Trebuie să spunem cu toții: JOS CENZURA!

Voi continua să lupt pentru o Românie liberă, pentru o țară în care vocea poporului să fie auzită, fără frica de represalii și cenzură, încheie candidatul la prezidențiale”.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră