Prima pagină » Știri politice » Imagini cu susținătorii lui Klaus Iohannis, difuzate de Euronews. În ce ipostază apare Victor Ponta

Imagini cu susținătorii lui Klaus Iohannis, difuzate de Euronews. În ce ipostază apare Victor Ponta

Imagini cu susținătorii lui Klaus Iohannis, difuzate de Euronews. În ce ipostază apare Victor Ponta
Imagini cu susținătorii lui Iohannis din București, din noaptea de 16 spre 17 noiembrie, strigând "Demisia, demisia" la adresa lui Victor Ponta, dar și "Lăsați-i să voteze" au fost prezentate la rublica "no comment" de la euronews.

Euronews a prezentat luni, la o zi după alegeri, la rubrica „no comment” a zilei imagini cu suporterii din București ai lui Klaus Iohannis, celebrând victoria surprinzătoare a acestuia în alegeri, în fața lui Victor Ponta, potrivit euronews.com.

Candidatul PSD a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale și conducea în sondajele de opinie, dar turul al doilea al alegerilor a fost câștigat de Klaus Iohannis, arată publicația.

„Cred că această victorie înseamnă o consolidare a parteneriatelor României cu partenerii tradiționali – SUA, NATO, UE – și va aduce cu siguranță mai multă stabilitate în această regiune”, a declarat reporterilor Klaus Iohannis.

Ponta a declarat că a acceptat decizia poporului, dar nu intenționează să demisioneze din funcția de prim-ministru. Noul președinte se va confrunta cu o majoritate parlamentară ostilă lui, mai notează Euronews.

„Aș dori să mulțumesc tuturor românilor care au votat. Aș dori să spun că poporul are întotdeauna dreptate. L-am sunat pe domnul Iohannis și l-am felicitat pentru victorie. Eu și colegii mei, atâta timp cât suntem în funcții publice, ne vom îndeplini obligațiile noastre față de țară „, a declarat Ponta. euronews amintește și de nemulțumirea celor din diaspora care nu au putut vota. 

Prezența la votul de duminică a fost cea mai mare din România de după 1996.

Ponta, în „Imaginea zilei” la Euronews

Euronews a publicat luni pe contul de Facebook „imaginea zilei” în care apare Victor Ponta, în momentul în care părăsea sediul PSD, după înfrângerea în alegerile prezidențiale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carnea de miel s-a scumpit și în Bulgaria, la fel ca și în România / „Crescătorul bulgar moare zâmbind, dar moare”
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai înfocată fană a lui Chivu: „Sunt o vitrină”
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
Mediafax
Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială / O misiune sub semnul restricțiilor din Ierusalim
Click
Ideea inedită a unei tinere din România: mini-bibliotecă într-un tren, fără niciun cost. Ruta pe care călătorii au parte de o experiență culturală
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
Menajera care l-a ucis pe medicul anestezist Cristian Staicu invocă legitima apărare. Ce s-a întâmplat în noaptea tragediei, de fapt
Ce se întâmplă doctore
O mai știi pe DJ Harra? Cum arată acum și cu ce boală a fost diagnosticată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
O vopsea care-și schimbă culoarea ar putea schimba serviciile de curierat pentru totdeauna