Prima pagină » Știri politice » Ion Cristoiu discută principalele nume vehiculate la șefia Guvernului: „Eu merg pe Pauliuc”

Ion Cristoiu discută principalele nume vehiculate la șefia Guvernului: „Eu merg pe Pauliuc”

Ruxandra Radulescu

Ion Cristoiu a discutat la emisiunea „Ai aflat, cu Ionuț Cristache” opțiunile de premier, în cazul demiterii lui Bolojan, după moțiunea de cenzură depusă de AUR și PSD. Potrivit publicistului, principalii pretendenți la scaunul de premier ar fi Cătălin Predoiu, prim-vicepreședinte PNL, Alexandru Nazare, actual ministru de Finanțe independent, și  Nicoleta Pauliuc, senatoare PNL.

În cadrul unui dialog cu jurnalistul Ionuț Cristache, publicistul Ion Cristoiu a precizat că mizează pe Nicoleta Pauliuc ca viitor premier: „eu merg pe Pauliuc”.

Cristoiu, ironii savuroase la adresa politicienilor vehiculați la șefia Guvernului: „Săracu’, dacă ia o gagică de mână, îi pare rău după aceea”

Cristoiu și gazda emisiunii au avut un schimb de replici savuros pe tema pretendenților pentru scaunul de la Palatul Victoria.

„Cătălin Predoiu are un stil domnișoresc”, a precizat, ironic, jurnalistul Ionuț Cristache, referitor la atitudinea ezitantă a fostului ministru de Justiție.

„Săracu’, dacă ia o gagică de mână, îi pare rău după aceea”, a răspuns, în glumă, Cristoiu.

Simion: „Acest guvern nu mai are nici susținere populară”

Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că partidul său va depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan „și mâine” dacă se vor strânge 233 de semnături, numărul necesar de voturi pentru ca Executivul să fie demis.

„AUR întreprinde toate măsurile pentru a da jos această guvernare, această coaliție care a adus doar sărăcie (…) Pe 5 mai vom avea un vot pentru debarcarea guvernului Bolojan”, spune George Simion.

De câte voturi este nevoie pentru demiterea lui Bolojan

Pentru demiterea guvernului Bolojan, moțiunea de cenzură depusă de AUR și PSD are nevoie de o majoritate de 233 de voturi, dintr-un total de 463 de parlamentari. La momentul de față, însă, PSD și AUR întrunesc doar 219 voturi.

Partidul Social Democrat are 129 de senatori și deputați, iar AUR are 90. Pentru ca moțiunea împotriva lui Bolojan să treacă, cele două partide mai au nevoie 14 voturi.

Mobilizarea celorlalte partide din opoziție S.O.S. România, POT și PACE este esențială pentru ca moțiunea împotriva Guvernului să treacă. Potrivit acestui scenariu, inițiativa PSD- AUR ar urma să strângă 260 de voturi.

De asemenea, 22 de voturi le-ar putea oferi și parlamentarii neafiliați, plecați din POT și SOS.


FOTO: captură YouTube

Recomandarea autorului:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se pregătește mazilirea lui Bolojan în PNL? Lider UDMR: Guvernul pică
Digi24
Cum poate Occidentul să scape din „Capcana Ormuz”: Soluția care a salvat lumea din mai multe crize ale petrolului în ultimii 70 de ani
Cancan.ro
Soțul Valentinei din Vâlcea, răpus de durere, după moartea soției lui: 'Nu pot să stau în picioare. Mâine o înmormântez” 😢
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
BNR va propune autorităților o nouă strategie pentru recuperarea tezaurului de la Moscova
Mediafax
O țară arabă se schimbă din temelii. Natalitatea a scăzut, divorțurile cresc
Click
Războiul declarațiilor! Replica lui Alexandru Ciucu pentru Alina Sorescu: „Orice le-ai spune, copiii mă vor iubi toată viața!” Câți bani plătește lunar pensie alimentară?
Digi24
Actorul Sam Neill, despre terapia revoluționară care l-a vindecat de cancer: „Tocmai am făcut o tomografie. Este extraordinar”
Cancan.ro
Anticiclonul din Groenlanda ajunge în România. Temperaturile scad până la limita înghețului
Ce se întâmplă doctore
Vedetele care au slăbit după ce și-au făcut operație de micșorare a stomacului. Au topit rapid kilogramele în plus și arată senzațional
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Lidl vine cu produse ieftine perfecte de 1 Mai. Ce poți lua pentru ieșirea cu mașina în natură
Descopera.ro
Pâine veche de 2.000 de ani, descoperită într-o celebră tabără militară
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Previziunea unui mare diplomat român făcută în 1952: „Când va scăpa de comunism, România va deveni…”