Prima pagină » Știri politice » Kelemen Hunor: AUTONOMIA dorită de maghiari nu e împotriva statului român și la un moment dat SE VA REALIZA

Kelemen Hunor: AUTONOMIA dorită de maghiari nu e împotriva statului român și la un moment dat SE VA REALIZA

Kelemen Hunor: AUTONOMIA dorită de maghiari nu e împotriva statului român și la un moment dat SE VA REALIZA
UDMR se revoltă

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, susține că autonomia Ținutuului Secuiesc nu este împotriva statului român și a statului unitar, ci este o doleanță a comunității maghiare, care la un moment dat se va realiza, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Kelemen Hunor a fost întrebat, sâmbătă, la Catalina (județul Covasna), unde a participat la inaugurarea unui drum județean reabilitat din fonduri europene, cum comentează afirmația președintelui suspendat, Traian Băsescu, conform căreia autonomia Ținutului Secuiesc nu este permisă de Constituție.

„Constituția poate fi amendată, va fi amendată și autonomia nu este împotriva statului român și nu este împotriva statului unitar”, a spus Kelemen.

Președintele UDMR a subliniat că autonomia este o doleanță a comunității maghiare, care la un moment dat se va realiza.

„Autonomia nu înseamnă secesiune, autonomia este o doleanță a comunității maghiare, care la un moment dat se va realiza”, a conchis Kelemen Hunor.

Întrebat de jurnaliști ce părere are despre autonomia pe care o vor secuii, președintele suspendat, Traian Băsescu, a menționat că „aici o să fie cinstit” deoarece „Constituția are tot ceea ce trebuie să ințelegem din ce se poate în România”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe