Prima pagină » Știri politice » Klaus Iohannis povestește în noua sa carte cum a ajuns să spună „Ghinion” în emisiunea GÂNDUL LIVE, intervievat de Claudiu Pândaru

Klaus Iohannis povestește în noua sa carte cum a ajuns să spună „Ghinion” în emisiunea GÂNDUL LIVE, intervievat de Claudiu Pândaru

Iohannis, despre momentul "ghinion": "A fost doar vina mea întrucât am lăsat garda jos"

Președintele Klaus Iohannis scrie în noua sa carte, intitulată „Primul pas”, că expresia „ghinion”, rostită într-o emisiune Gandul Live, a fost doar din vina sa, „întrucât am lăsat garda jos”. Iohannis susține că se aștepta la un interviu într-un mediu prietenos.

„Nu întotdeauna astfel de întâlniri cu jurnaliștii decurg bine, așa cum ți‑ai dori de fiecare dată. Un astfel de moment, care mi‑a displăcut profund, a fost acela în care am rostit de‑acum celebra replică „Ghinion!”, care a făcut deja istorie. Am trecut peste acel moment, insă admit că a fost doar vina mea, întrucat am lăsat garda jos. M‑am dus la o emisiune unde am considerat că există un mediu prietenos, dar m‑am trezit față în față cu un moderator foarte agresiv. Și, în loc să‑mi păstrez calmul, cum procedez in mod normal, am reacționat la atacul moderatorului, lucru pe care apoi nu l‑am mai făcut. Concluzia este cat se poate de simplă: nu pot să‑l fac mai bun pe omul din fața mea, dar pe mine pot să mă fac mai bun. Mulți au fost șocați de acel moment și au crezut că a fost o mare greșeală. Eu nu am perceput lucrurile așa”, a scris Iohannis în noua sa carte.

Șeful statului precizează că acel cuvânt a „fost o scăpare verbală evidentă, o eroare de exprimare”, dar că nu a avut intenția de a jigni pe cineva.

„Nu am emis o afirmație în sine jignitoare și în niciun caz menită să‑mi aducă vreun caștig. Or, așa cum a fost scoasă din context, părea că vreau să‑i jignesc pe dascăli și că sunt arogant. Nici vorbă de așa ceva. In scurt timp, oamenii au demonstrat că au ințeles bine ceea ce am vrut să spun in acel caz”, este poziția lui Iohannis.

Actualul președinte a fost invitat pe 15 octombrie la Gândul Live unde a fost întrebat din ce fonduri și-a cumpărat cele șase case.  

Întrebat ce gândește un profesor când aude că un alt cadru didactic a putut cumpăra din salariu șase case, prezidențiabilul ACL, Klaus Iohannis, a răspuns „ghinion”. Și a completat ulterior: „ghinion pentru mine”.

Noua cartea a președintelui Klaus Iohannis „Primul pas” are aproape 300 de pagini și va apărea săptămâna aceasta la Editura Curtea Veche. Ea va costa 30 de lei și va fi lansata la Targul Bookfest, pe 23 mai, la ora 15, la Romexpo. Prima carte a lui Klaus Iohannis – „Pas cu pas” – a fost lansată pe 19 noiembrie anul trecut, la trei zile dupa câștigarea alegerilor prezidențiale, fiind vândute 130.000 exemplare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
X-Men: Marvel a anunțat actorul care îl va interpreta pe Mister Sinister