Prima pagină » Știri politice » Klaus Iohannis și avionul de lux: Eu am venit cu o aeronavă MICĂ / „Nu ştiu cum definiţi un avion de LUX”

Klaus Iohannis și avionul de lux: Eu am venit cu o aeronavă MICĂ / „Nu ştiu cum definiţi un avion de LUX”

Președintele Klaus Iohannis afirmă că a călătorit în Coreea de Sud cu o „aeronavă mică”. Întrebat la conferința de presă de ce a ales un avion de lux, șeful statului a răspuns „nu ştiu cum definiţi un avion de lux”.

Președintele Iohannis și soția sa au plecat spre Seul de la Sibiu, duminică la prânz, conform informațiilor Boarding Pass.

Avionul privat Gulfstream G550 operat de Global Jet Luxemburg a decolat de la aeroportul din Sibiu la ora 12:30, iar după circa 12 ore și jumătate a aterizat la Seul, capitala Coreei de Sud. Conform site-urilor de specialitate, în funcție de compania care operează zborul și de facilitățile acestui timp de aeronavă, o oră de zbor variază între 7.000 și 10.000 de dolari.

Iohannis este întrebat de ce a ales o nouă deplasare cu un avion de lux, în condițiile în care „economia șchioapătă” și membrii Guvernului au mers în Coreea de Sud cu o cursă de linie.

În primul rând, economia României nu şchioapătă, ci creşte în continuare şi nu cred că putem să facem o legătură între acestea două. Da, am venit într-o deplasare externă, aşa cum au fost şi multe altele, în interesul şi pentru România, a afirmat preşedintele.

Jurnalistul insistă și repetă întrebarea: de ce un avion de lux?

Nu ştiu cum definiţi un avion de lux. Eu am venit cu o aeronavă mică, răspunde șeful statului.

Klaus Iohannis precizează că există o solicitare din partea Administrației Prezidențiale de achiziționare a unei aeronave, însă „niciun guvern nu a considerat că este momentul potrivit pentru așa ceva”.

Toate deplasările mele sunt planificate, oportune, în interesul României și cu respectarea integrală a legislației în vigoare, mai spune șeful statului.

Conform Global Jet, aeronava Gulfstream G550 cu cabină mare și cu rază foarte lungă de acțiune este versiunea îmbunătățită a Gulfstream G500, cu o capacitate de combustibil mai mare, spațiu de cabină mărit și mai multe facilități pentru pasageri. Gulfstream G550 are o cabină confortabilă, impecabil echipată, cu până la patru zone de locuit, spațiu amplu de depozitare, cu locuri confortabile pentru până la 19 pasageri și capabil să zboare non-stop de la Tokyo la Paris.

Reamintim că președintele Iohannis a avut în anul 2023 29 de vizite externe, care au necesitat 90 de zboruri. Din cele 29 de zboruri, 18 au fost operate cu escală la Sibiu, de câteva zeci de minute, conform analizei Boarding Pass.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni