Prima pagină » Știri politice » Maia Sandu, despre ingerințele rusești: „E o problemă pentru R. Moldova și pentru România. Am discutat cu Nicușor Dan cum putem să lucrăm împreună”

Maia Sandu, despre ingerințele rusești: „E o problemă pentru R. Moldova și pentru România. Am discutat cu Nicușor Dan cum putem să lucrăm împreună”

Maia Sandu, despre ingerințele rusești:

„Avem nevoie de sprijin ca să respingem atacurile cibernetice. Am avut parte de sprijin și în alegerile precedente și suntem siguri că și acum ne vom confrunta cu probleme”, a răspuns președintele Maia Sandu, întrebată în cadrul conferinței de presă comună cu Nicușor Dan ce așteaptă de la București atunci când vorbim despre ingerințe rusești, în contextul în care se apropie alegerile în Republica Moldova în septembrie.

„Știu că la București există o agenție europeană care este specializată pe această problemă și, de asemenea, îmi doresc să avem o colaborare mai strânsă pe combaterea dezinformării, propagandei, pentru că e o problemă și pentru Republica Moldova, și pentru România, și am discutat cu domnul Președinte astăzi să vedem cum putem lucra împreună mai bine.”, a spus Maia Sandu.

Președintele Nicușor Dan a fost întrebat și el recent de jurnaliștii celui mai mare portal de știri din Polonia despre cum are de gând să oprească dezinformarea în alegerile următoare.

„Cred că sunt două lucruri. În primul rând, nu am un răspuns complet acum, dar din punct de vedere tehnic, știu că autoritățile din Republica Moldova sunt mult mai bune decât ale noastre. Ei au ajuns să închidă unele site-uri care dezinformau și vrem să facem și noi. Desigur, mereu vom avea întrebări despre echilibru, despre libertatea de exprimare. În al doilea rând, este o întrebare despre încrederea oamenilor în autorități, pe care trebuie să o restabilim”, a fost răspunsul oferit de Nicușor Dan pentru portalul polonez de știri Onet.

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Cu câți bani l-a convins Antena 1 pe Gabi Tamaș să participe la Survivor 2026. Câștigătorul Asia Express și-a dat demisia de la job, pentru a pleca în Dominicană
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Trupul Rodicăi Stănoiu ar urma să fie preluat de familie. Ce arată raportul preliminar privind moartea fostului ministru al Justiției
Cancan.ro
Scenă incredibilă la INML! Iubitul Rodicăi Stănoiu, refuzat categoric de medicii legiști
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Cum poți să-ți dai seama dacă persoana cu care vorbești te ascultă cu adevărat?