Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu, despre cât de importante sunt alegerile: „Următorii ani ai României nu sunt despre noi, nici despre PSD, nici despre PNL”

Marcel Ciolacu, despre cât de importante sunt alegerile: „Următorii ani ai României nu sunt despre noi, nici despre PSD, nici despre PNL”

Întrebat de Mihai Gâdea la Antena 3 CNN despre importanța alegerilor prezidențiale și parlamentare în actuala dinamică a României, premierul Marcel Ciolacu a răspuns: 

„M-am uitat pe rezultatele de la europarlamentare. Cele două mari partide au avut peste 50%. 57% la numărul de mandat. Este evident că românii își doresc o stabilitate politică. De fapt, ăsta a fost secretul. Uitați-vă la ce se întâmplă în Bulgaria. Ei nu reușesc să formeze un guvern. Să depășească acest moment, având trei rânduri de alegeri anticipate. Românii își doresc soluții. Își doresc implicare”.

Ciolacu dezvăluie că a fost întrebat dacă va alege între funcția de prim-ministru și cea de președinte:

„Toată lumea m-a criticat acuma, domne, ce o să spună primarii PSD, ce o să spună președinții consiliilor județene că dacă ați anunțat că veți câștiga alegerile prezidențiale, veți renunța la funcția de prim-ministru! NU! E un lucru de bun simț! Dacă vrei să construiești…..”

Marcel Ciolacu: „Nu se știe în ce direcție o ia războiul din Ucraina. Trebuie să ne pregătim pentru scenariile rele”

Ciolacu a adăugat că PSD și PNL trebuie să coopereze în actualul context geopolitic, mai ales după escaladarea tensiunilor dintre NATO și Federația Rusă:

„Următorii ani ai României nu sunt despre noi, nici despre PSD, nici despre PNL. Nu e despre persoanele noastre. Nu e despre primari și președinți. E despre context internațional. Și dacă vrem să nu ratăm această șansă,  PUTEREA trebuie să o împărțim. Fiindcă, altfel, nu ne vom dezvolta și nu o să facem față. Nu se știe în ce direcție o ia războiul din Ucraina. Momentan este regional. Dar trebuie să ne pregătim pentru scenariile rele. Noi nu am anticipat. Este cazul să anticipăm și  politic”. 

Sursa Foto: Marcel Ciolacu, Facebook 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani