Prima pagină » Știri politice » Monica Macovei, despre GUVERNUL PONTA: „Le-a fost frică de MRU și l-au dat jos. Ponta pornește la drum cu minciuni”

Monica Macovei, despre GUVERNUL PONTA: „Le-a fost frică de MRU și l-au dat jos. Ponta pornește la drum cu minciuni”

Monica Macovei, despre GUVERNUL PONTA:
Vicepreședinta PDL atacă noul guvern.

Monica Macovei a afirmat miercuri, într-o declarație de presă, că „trio-ul Voiculescu – Ponta – Antonescu l-a dat jos” pe fostul șef al executivului, Mihai Răzvan Ungureanu, „prin cumpărare/racolare de parlamentari pentru că acesta pregătea creșterea salariilor pentru bugetari și, mai ales, pentru că fostul premier creștea în sondaje”.

„Le-a fost frica de MRU și l-au inlăturat. Asta nu se numeste democrație„, a declarat vicepreședinta PDL, care l-a acuzat pe premierul desemnat Ponta că „pornește la drum cu minciuni”.

Una dintre „minciunile” lui Ponta, susține Macovei, a fost când acesta a declarat că prioritatea zero a guvernului pe care îl propune este respectarea legii, fără excepții, fără derogări și fără scuze.

Ponta nu are habar de integritate și nici nu-i pasă. Dovedește, încă de la început, că prioritatea guvernului USL este, dimpotrivă, excepția, derogarea și nerespectarea legii, întocmai ca și mentorul sau inculpatul Năstase Adrian”, a spus miercuri Macovei.

Victor Alistar, care este propus ca ministru delegat pentru strategii guvernamentale, transparență și relații cu societatea civilă, „este incompatibil cu ocuparea oricărei funcții publice (inclusiv cea de ministru), incompatibilitate constatată de ANI prin decizia nr. A/1130/I.I./20.07.2009, rămasă definitivă pe 7 august 2009”, a mai declarat Monica Macovei, care a adăugat că, potrivit acestei decizii, Victor Alistar are interdicția de a ocupa funcții publice până pe 7 august 2012.

„Aceste informații sunt publice și Ponta le știa. Înainte de a fi validat de Parlament, așadar, Guvernul Ponta a pornit la drum cu o minciună și o propunere care încalcă legea. Scopul acesteia a fost crearea unui minister inutil și ridicol pentru clientul politic Alistar. Ministerul Transparenței pare scos din ‘Ferma animalelor'”, este de părere eurodeputata PDL.

Macovei a subliniat că „incompatibilul Alistar nu e o rătăcire de moment a lui Ponta, ci pare să definească începutul de mandat al guvernului USL”, pentru că și Corina Dumitrescu, propusă la Ministerul Educației, împreună cu Mircea Diaconu, propus la Cultură, sunt într-o situație similară.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că sateliții înghețați ascund o geologie violentă