Prima pagină » Știri politice » REACȚIE. Cum comentează Iohannis verdictul CEDO în cazul Kovesi: „Românii vor sancționa prin vot PSD-ul!”. VIDEO

REACȚIE. Cum comentează Iohannis verdictul CEDO în cazul Kovesi: „Românii vor sancționa prin vot PSD-ul!”. VIDEO

REACȚIE. Cum comentează Iohannis verdictul CEDO în cazul Kovesi: „Românii vor sancționa prin vot PSD-ul!”. VIDEO

Liderul de la Cotroceni a reacționat imediat și previzibil în cazul verdictului dat de Curtea Europeană a Drepturilor Omului la plângererea formulată de Laura Codruța Kovesi. Fără surprize, iat pe scurt cum poate fi rezumată poziția oficială a președintelui Klaus Iohannis: „Românii vor sancționa prin vot PSD-ul!”.

„Astăzi, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a decis că doamnei Kovesi i-au fost încălcate drepturi fundamentale în urma deciziei Curții Constituționale a României de revocare a sa din funcția de procuror-șef al DNA. Drepturile fundamentale ale omului depășesc frontiera unui stat, accesul liber la justiție și libertatea de exprimare sunt valori esențiale pentru o societate democratică”, afirmă Klaus Iohannis.

Într-un nou atac virulent îndreptat împotriva Curții Constituționale, șeful statului afirmă: „Sfidând toate argumentele pe care le-am invocat la vremea respectivă, inclusiv pe cele care suprimau liberul acces la justiție al doamnei Kovesi, Curtea Constituțională a decis revocarea sa din funcție la propunerea unui ministru al Justiției de foarte tristă amintire. O asemenea decizie a CEDO, fără precedent întrucât vizează chiar autoritatea care este garantul supremației Constituției, nu poate rămâne fără consecințe. Credibilitatea CCR, afectată oricum de unele decizii controversate luate în ultimii ani, este acum și mai puternic zdruncinată. Curtea Constituțională face parte din ansamblul autorităților sratului român și este obligată la rândul ei să respecte Constituția. Din această perspectivă, CCR are obligația de a revizui de îndată nu numai decizia referitoare la revocarea doamnei Kovesi, dar și alte decizii luate în considerarea unor simple declarații, fie ele și politice”.

Se impune reformarea CCR?

Iohannis a ținut să reamintească faptul că, „la Referendumul din 2019, românii au decis că atribuțiile Curții Constituționale trebuie modificate”. Cu alte cuvinte, hotărârea CEDO de marți, 5 mai, „ne arată, dacă mai era nevoie, cât de necesară este o reformă la nivel consituțional a acestei insituții. Însă, este evident că Parlamentul actual, în această configurație politică, dominată chiar de partidul care a patronat revocarea din funcție a doameni Kovesi, a dovedit că nu este capabil să ia decizii pentru protejarea cetățenilor. Acesta este partidul care vreme de trei ani a făcut un scop din bulversarea întregului sistem judiciar, prin construirea unei legislații penale menite să îi protejeze pe infractori, ci nu pe cetățenii onești”.

Continuând atacul în rafale la adresa Partidului Social Democrat, Klaus Iohannis a arătat că, „timp de trei ani, prin acest proiect construit împotriva celor mai elementare reguli de funcționare a unei societăți democrative, PSD a orchestrat comisii peste comisii de anchetă menite să îi discrediteze pe toți cei care ar fi putut să îi împiedice să își atingă copul. Nu mă aștept ca astăzi, când CEDO a hotărât că doamnei Kovesi i-au fost încălcate drepturi fundamentale, PSD să se grăbească să înființeze o comisie parlamentară prin care să ancheteze de ce a fost posibil acest lucru. Însă, nu mă îndoiesc că românii vor sancționa PSD, prin vot, evident, pentru toate aceste acțiuni extrem de grave”.

https://www.facebook.com/Gandul.ro/videos/272547270546711/

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce efect are plictiseala asupra COPIILOR. Detaliul ignorat de părinți: Mare grijă!
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Trump crede că Rusia va ajuta la reconstrucția Ucrainei. Reacția ironică a lui Zelenski
Mediafax
Patronii au anunțat ce se va întâmpla în următoarele TREI luni. Ce ne așteaptă, de fapt, la începutul lui 2026
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un motor duce chiptuning-ul după 150.000 de KM? Când este sigur și când devine riscant
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
2025, an de cotitură globală: decizii politice, Inteligență Artificială și noi direcții