Prima pagină » Știri politice » Oprescu, către „tataie” Iliescu: „Tăceți dracu’ din gură și lăsați-mă să fac asta”

Oprescu, către „tataie” Iliescu: „Tăceți dracu’ din gură și lăsați-mă să fac asta”

Primarul general Sorin Oprescu a declarat marți la Gândul LIVE că dorește să realizeze canalul Dunăre-București, pentru a avea unde să îi scoată pe bucureșteni sâmbăta și duminica.

Primarul general Sorin Oprescu a declarat marți la Gândul LIVE că dorește să realizeze canalul Dunăre-București, pentru a avea unde să îi scoată pe bucureșteni sâmbăta și duminica. 

În opinia sa, canalul va avea atât o componentă economică, cât și una turistică, dar pentru a-și duce la îndeplinire planul are nevoie să îl convingă pe Ion Iliescu că proiectul este fezabil.

„Nu poți să dezvolți o regiune metropolitană mai repede decât amenajând pentru turism. Canalul va avea componenta economică de transport pe apă, care e cel mai ieftin,  va avea componenta turistică importantă, brațul stâng ce merge către Călărași are Lacul Comana, toată salba de lacuri. Am și eu unde să îi scot pe bucureșteni sâmbăta și duminica”, a spus primarul general la Gândul LIVE.

La remarca moderatorului că cel mai greu va fi să îl convingă pe Ion Iliescu că proiectul este fezabil, Oprescu a admis că acesta este „un punct sensibil”.

„Ați atins un punct sensibil. Îmi aduc aminte că la ultima întâlnire domnul Iliescu a fost foarte foarte haios, sper să nu se supere că spun așa. Mi-a zis, bă, ce vrei de la mine? Domnule președinte, un singur lucru. Care? Tăceți dracu din gură și lăsați-mă să fac asta, că pot să fac blocuri. Eu i-am pus niște întrebări pertinente, de profesionist. Mă, n-ai apă! Domnule președinte, am zburat cu elicopterul acum cinci ani, m-am dus pe deasupra la Bascov, să văd unde e colmatat Argeșul. E colmatat. Nu-i nimic, se poate decolmata. Mă, n-ai apă. Domnule președinte, când eram eu puști am văzut un film care se numea apa care urcă muntele. Apa era pompată în vârful muntelui. Ea venea și invârtea niște turbine. Păi dacă am șapte microcentrale pot să asigur pentru dreapta și pentru stânga, să fie blocuri de 3-4 etaje, să îi scoți pe oamenii aia din nevoi, să nu mai aibă fosă septică, să aibă căldură în sistem centralizat. Și dacă vor să se plimbe cu bărcuța, ca în Bankok, nu glumesc deloc, să se plimbe”, a spus Oprescu.

Pe de altă parte, Oprescu a explicat că și pe ministrul Dezvoltării, Liviu Dragnea, a încercat să îl convingă de utilitatea canalului Dunăre-București.

” Lui Dragnea i-am explicat sunt 410.000 de hectare pe partea dreaptă a acestui canal care este regiune deșertificată. Aia poți să o irigi. Așa i-am argumentat. Acum deja încep să mă împacientez, sper să scape de grijile nenorocite și să îi fie bine”, speră edilul Capitalei. 

Revenind la Ion Iliescu, primarul Capitalei a recunoscut că i se mai adresează acestuia cu apelativul „tataie”, dar o face cu respect și simpatie.

„La tataie, la domnul Iliescu, mă iertați, eu îi spun cu respect și cu simpatie, dar mă scap câteodată și îmi mai aduc aminte de anii care au trecut. > >”, a mărturisit Oprescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Prima reacție a premierului britanic la declarațiile lui Trump despre NATO
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Boris Weisfeiler, dispariția misterioasă a unui matematician