Prima pagină » Știri politice » Orban îi critică pe susținătorii lui Dragnea de la DNA: Nu e normal să vină înconjurat de bodyguarzi

Orban îi critică pe susținătorii lui Dragnea de la DNA: Nu e normal să vină înconjurat de bodyguarzi

Orban îi critică pe susținătorii lui Dragnea de la DNA: Nu e normal să vină înconjurat de bodyguarzi
Detalii pe Gândul.

Orban a făcut declarația la Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ), unde se judecă un nou termen în dosarul în care este acuzat că ar fi cerut bani omului de afaceri Tiberiu Urdăreanu pentru finanțarea campaniei electorale din 2016, unde președintele PNL a candidat pentru funcția de primar al Capitalei.

Întrebat de reporteri cum cataloghează gestul PSD-iștilor de a veni în fața DNA, pentru a-l susține pe liderul social-democraților, Orban a declarat că el condamnă orice fel de presiune exercitată asupra Justiției.

„De fiecare dată m-am prezentat și la DNA și în fața instanței singur. E adevărat, am venit însoțit de avocați, pentru că dreptul la apărare este un drept constituțional. Condamn orice formă de presiune care se pune asupra Justiției. Nu mi se pare normal ca un om, indiferent ce funcție are, să vină înconjurat de bodyguarzi sau să creeze grupuri de presiune care să influențeze într-un fel sau altul desfășurarea activității – fie a instanțelor de judecată, fie a procurorilor. (…) Dragnea și PSD nu înțeleg că într-un stat de drept, într-o democrație, într-o țară în care trebuie respectate drepturile și libertățile fundamentale ale oamenilor, indivizi de felul lui ar trebui să facă un pas înapoi în politică”, a subliniat Ludovic Orban.

Luni, la ICCJ, se judecă un nou termen în dosarul de corupție al liderului PNL, judecătorii urmând să îl audieze pe martorul denunțător, Tiberiu Urdăreanu.

În 31 ianuarie, magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție l-au achitat pe fostul candidat PNL la Primăria Capitalei. Decizia nu a fost definitivă și a fost contestată de procurorii anticorupție, cu apel.

Dosarul a fost repartizat Completului de cinci judecători, al cărui președinte este Iulian Dragomir. Din complet mai fac parte și judecătorii Ștefan Pistol, Ioana Bogdan, Leontina Șerban și Cristina Geanina Arghir.

Decizia de achitare a fost luată în majoritate, doi judecători au decis achitarea în timp ce al treilea judecător a considerat că fostul candidat PNL la Primăria Capitalei ar trebui condamnat la un an de închisoare cu suspendare.

Ludovic Orban, în prezent președinte al PNL, a fost trimis în judecată de DNA în luna mai 2016, fiind acuzat de folosirea influenței în scopul obținerii unor foloase necuvenite, cauza fiind judecată de Înalta Curțe de Casație și Justiție. Procesul a durat mai puțin de un an.

Procurorii susțin că la data de 1 martie 2016, Ludovic Orban ar fi contactat un om de afaceri pe care îl cunoștea, cerându-i bani pentru campania electorală pentru alegerile locale din vara anului 2016, în care Orban Ludovic fusese nominalizat pentru a candida la funcția de primar al Municipiului București. Omul de afaceri căruia Ludovic Orban i-ar fi solicitat ajutorul financiar este Tiberiu Urdăreanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că sateliții înghețați ascund o geologie violentă