Prima pagină » Știri politice » Ordinul dat de Ilie Bolojan. Toate DEPLASĂRILE externe din instituțiile subordonate trebuie aprobate de premier

Ordinul dat de Ilie Bolojan. Toate DEPLASĂRILE externe din instituțiile subordonate trebuie aprobate de premier

Ordinul dat de Ilie Bolojan. Toate DEPLASĂRILE externe din instituțiile subordonate trebuie aprobate de premier

Premierul Ilie Bolojan a emis un memorandum intern prin care toate instituțiile aflate în subordinea Guvernului au obligația să trimită prim-ministrului și Secretariatului General al Guvernului spre aprobare toate deplasările externe efectuate în interes de serviciu, cu cel puțin 5 zile înainte de data începerii deplasării, transmite Palatul Victoria.

Potrivit sursei citate, măsura vizează „reducerea deplasărilor externe, pentru o utilizare cât mai eficientă a fondurilor publice”.

„Prin memorandumul semnat de premier și trimis către ministere se solicită o analiză atentă a deplasărilor externe care urmează să fie efectuate de personalul din aceste structuri și din instituțiile subordonate sau aflate în coordonare. Aceste deplasări trebuie să fie strict necesare pentru îndeplinirea atribuțiilor instituționale, realizarea obiectivelor prevăzute în programul de guvernare, promovarea și apărarea intereselor României”.

Durata deplasărilor și numărul persoanelor care fac parte din delegații va fi „limitat strict la minimul necesar pentru îndeplinirea obiectivelor vizitei”, adaugă Executivul.

Foto: Antena3.ro

  • „Reducerea numărului de deplasări externe, prin prioritizarea celor care sunt strict necesare pentru îndeplinirea atribuțiilor instituționale, realizarea obiectivelor prevăzute în programul de guvernare, promovarea și apărarea intereselor României.
  • Participarea unui număr restrâns de persoane, limitat la minimumul necesar pentru îndeplinirea obiectivelor vizitei
  • Reducerea duratei deplasărilor, acestea urmând să se desfășoare doar pe perioada necesară”;
  • Transmiterea memorandumurilor spre aprobare cu cel puțin 5 zile înainte de data începerii deplasării. Vă recomandăm să întocmiți memorandumurile cu 7 zile înainte de data începerii deplasării pentru a asigura înregistrarea acestora spre aprobare în termenul precizat”, se arată în documentul publicat de Antena3 CNN.

Foto: Alexandru Dobre/ Mediafax


AUTORUL RECOMANDĂ:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe