Prima pagină » Știri politice » Pesediștii i-ar vrea demisia lui Șova din Senat. Șova, pentru Gândul: Nu am demisionat și nici n-am intenția

Pesediștii i-ar vrea demisia lui Șova din Senat. Șova, pentru Gândul: Nu am demisionat și nici n-am intenția

Dan Șova și-a dat demisia din Senat

În momentul în care Senatul ar trebui să ia o decizie în privința votului privind reținerea și arestarea senatorului Dan Șova, pesediștii ar vrea mai degrabă ca acesta să-și dea demisia. Surse din PSD au declarat, pentru gândul, că un astfel de gest ar fi iminent, însă fostul ministru spune că nu are în intenție să părăsească parlamentul. O astfel de decizie l-ar putea duce pe Șova direct în arestul Poliției Capitalei, de vreme ce pe numele său DNA a făcut o cerere de reținere și arestare.

„Nu am demisionat și nici nu am intenția”, a declarat Șova, contactat de gândul.

Pe 6 mai, judecătorii Curții Constituționale au decis că hotărârea redactată de Senat în cazul lui Dan Șova, la o lună distanță de la votul în plen privind încuviințarea reținerii și arestării, este neconstituțională.

Călin Popescu Tăriceanu a anunțat, luni, că Biroul Permanent al Senatului va solicita Comisiei juridice un punct de vedere în cazul lui Dan Șova, pe baza deciziei Curții Constituționale.

 „Pe baza deciziei Curții Constituționale, Biroul Permanent, mâine, va solicita Comisiei juridice și un punct de vedere. O să se dea și un termen, întotdeauna când o comisie este solicitată pe o anumită problemă se dă un termen”, a spus Tăriceanu.

El a arătat că, în calitate de președinte al Senatului, nu face recomandări în privința deciziei în cazul lui Șova.

„Când o să am raportul Comisiei juridice, o să-mi fac o idee. Aici este mai puțin o chestiune politică, cât una de natură juridică, având în vedere decizia Curții Constituționale, aștept punctul de vedere al Comisiei juridice de la Senat”, a adăugat Tăriceanu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Cum prepară Carmen Brumă înghețata cu cafea. Rețeta simplă, perfectă pentru zilele călduroase
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România