Prima pagină » Știri politice » Ponta: Circul lui Diaconescu ne-a costat deja foarte mult, îmi doresc ca procurorii să aplice legea

Ponta: Circul lui Diaconescu ne-a costat deja foarte mult, îmi doresc ca procurorii să aplice legea

Ponta: Circul lui Diaconescu ne-a costat deja foarte mult, îmi doresc ca procurorii să aplice legea
Premierul Victor Ponta a reacționat la ultimele declarații ale lui Dan Diaconescu, care a susținut din nou că dispune de 45 milioane euro pentru preluarea Oltchim, și a afirmat că acest "circ" a costat deja foarte mult România și că speră ca procurorii să analizeze sesizarea penală depusă de OPSPI.

Premierul Victor Ponta a reacționat la ultimele declarații ale lui Dan Diaconescu, care a susținut din nou că dispune de 45 milioane euro pentru preluarea Oltchim, și a afirmat că acest „circ” a costat deja foarte mult România și că speră ca procurorii să analizeze sesizarea penală depusă de OPSPI.

„Circul acesta ne-a costat deja pe toți foarte mult. Sesizarea penală a pornit deja și îmi doresc ca procurorii să aibă mai puțin timp de cine pe ce post se așează în următorii ani și să aplice legea”, a spus Ponta la RTV.

El a arătat că doar prin implicarea procurorilor poate fi transmis mesajul că oricine încearcă să înșele statul va fi pedepsit.

Dan Diaconescu a susținut din nou că are 45 milioane euro pentru preluarea Olcthim, la patru zile după ce OPSPI a anulat licitația pentru vânzarea pachetului majoritar de acțiuni la combinatul din Râmnicu Vâlcea întrucât patronul OTV nu a putut face dovada că deține banii pentru plata titlurilor.

Diaconescu a susținut joi seara în fața presei, la sosirea pe Aeroportul Otopeni, la salonul oficial, că deține suma de 43 milioane euro în două conturi constituite la sucursale ale unor bănci străine, în cuantum de 24 milioane euro, respectiv 19 milioane euro.

La aceste dețineri s-ar mai adăuga un cont constituit în România, cu aproximativ 2 milioane de euro, potrivit patronului OTV, care afirmă că a zburat mult cu avionul în ultimele două zile, având întâlniri la Londra, Dubai și Hong Kong.

El a precizat că banii au fost obținuți atât „din surse directe”, cât și „indirecte, garanții ori credite bancare (…) sau o altă formulă de atragere a banilor”.

Diaconescu a susținut din nou că negocierile pentru preluarea Oltchim puteau fi continuate până în luna februarie a anului viitor.

Patronul OTV a cerut demisia premierului Victor Ponta, pe care îl acuză de minciună.

Dan Diaconescu a folosit salonul oficial destinat demnitarilor.

Contactați de MEDIAFAX, reprezentanții Aeroporturi București au afirmat că, dacă salonul nu este folosit de un demnitar în perioada respectivă, nu există restricții privind închirierea. Aeroportul mai are trei saloane business.

Încercarea de vânzare a pachetului majoritar de acțiuni deținut de stat la Oltchim a eșuat luni, întrucât Dan Diaconescu nu a adus dovezi că deține suma de 45 milioane euro pe care s-a angajat să o plătească pentru titluri. Privatizarea va fi reluată.

Miercuri, șeful Oficiului Participațiilor Statului și Privatizării în lndustrie (OPSPI), Remus Vulpescu, a demisionat, exprimându-și public regretul pentru insuccesul licitației de privatizare a Oltchim.

OPSPI a sesizat miercuri Parchetul în privința săvârșirii de către Dan Diaconescu a infracțiunii de înșelăciune în formă continuată prin inducerea în eroare și pentru dobândirea fără drept a calității de adjudecatar al Oltchim.

Premierul Victor Ponta a declarat miercuri seara că își dorește ca justiția să își facă datoria în ceea ce privește plângerea penală formulată de Guvern la adresa lui Dan Diaconescu în cazul Oltchim, arătând că infracțiuni precum cele acuzate se vor repeta dacă nu va exista niciun fel de reacție a justiției.

Pe lângă Diaconescu, au mai depus oferte pentru cumpărarea acțiunilor Oltchim compania PCC, înregistrată în Germania, acționar minoritar la Oltchim, și firmele Aisa Invest și Chimcomplex, ambele controlate de omul de afaceri Ștefan Vuza.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Acuzații dure de la vârful Vaticanului pentru Uniunea Europeană