Prima pagină » Știri politice » Ponta: Guvernul a moștenit adevărate „bombe” economice, precum Oltchim și Hidroelectrica

Ponta: Guvernul a moștenit adevărate „bombe” economice, precum Oltchim și Hidroelectrica

Ponta: Guvernul a moștenit adevărate
Guvernul a moștenit adevărate "bombe" economice, precum situația Oltchim sau a Hidroelectrica, și are obligația să le rezolve prin eliminarea corupției politice și a avantajelor materiale de care beneficiază cei implicați în operațiuni de fraudare a banilor publici, a afirmat premierul Victor Ponta.

Guvernul a moștenit adevărate „bombe” economice, precum situația Oltchim sau a Hidroelectrica, și are obligația să le rezolve prin eliminarea corupției politice și a avantajelor materiale de care beneficiază cei implicați în operațiuni de fraudare a banilor publici, a afirmat premierul Victor Ponta.

El a cerut, la începutul ședinței de miercuri a Guvernului, să fie găsite soluții pentru rezolvarea „problemelor moștenite”, menționând în acest sens situația de la Oltchim sau Hidroelectrica.

„Trebuie să gestionăm toate problemele pe care le-am moștenit, inclusiv de natură economică. Știu situația foarte grea de la Oltchim, și sper să facem tot ceea ce ține de noi pentru a găsi soluții, și situația de la Hidroelectrica. Am moștenit o mulțime de bombe și este obligația și dreptul nostru, în baza mandatului legitim pe care l-am primit în urmă cu zece zile, de a gestiona aceste situații dificile și de a trece peste ele împreună, făcând însă ceea ce fostele guverne nu făceau: în primul rând să explicăm cum stă situația, în al doilea rând să avem o abordare profesionistă și în al treilea rând să înlăturăm orice fel de interes economic, corupție politică și avantaje materiale pentru cei care se aflau implicați în acest tip de operațiuni, de fraudare practic a intereselor publice și a banului public”, a afirmat Ponta.

Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, a introdus la finele săptămânii trecute o cerere de intrare în insolvență la Tribunalul București, iar instanța a stabilit primul termen de judecată pentru miercuri, 20 iunie.

Șeful CA al companiei, Remus Vulpescu, justifică cererea de intrare în insolvență prin scăderea cifrei de afaceri și creșterea datoriilor.

Agenția de evaluare financiară Moody’s a coborât cu patru trepte ratingul Hidroelectrica, de la „Ba1” la „B2”, după ce compania și-a cerut insolvența, și a atribuit perspectivă negativă, avertizând că ar putea urma o nouă retrogradare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele