Prima pagină » Știri politice » Ponta: Nu candidez la președinție decât dacă am sprijinul PC. Îl invidiez pe Voiculescu. PLUS. Ce spune liderul PC despre suspendarea președintelui

Ponta: Nu candidez la președinție decât dacă am sprijinul PC. Îl invidiez pe Voiculescu. PLUS. Ce spune liderul PC despre suspendarea președintelui

Ponta: Voi candida la președinție dacă am sprijinul PC

Congresul PC alege astăzi conducerea partidului, singurul candidat pentru funcția de președinte fiind vicepremierul Daniel Constantin, actualul lider al partidului. La eveniment participă președintele PSD, premierul Victor Ponta, vicepremierul Gabriel Oprea – președintele UNPR, dar și președintele fondator al PC – Dan Voiculescu.

Înainte ca Victor Ponta să ia cuvântul, Daniel Constantin a spus că l-a invitat pe acesta și „l-a rugat” să participe la alegerile prezidențiale.

„Nu a dat un răspuns, vrea să vadă și dacă PC îl susține pentru această funcție”, a adăgat Constantin.

La începutul discursului său, premierul Ponta a spus că nu va candida la președinție decât dacă are și sprijinul PC. El a spus că mai sunt două sute de zile până la căderea regimului Băsescu.

„Bineînțeles că vom câștiga împreună și alegerile prezidențiale”, a spus Ponta, care i-a mulțumit lui Dan Voiculescu pentru sprijinul acordat la formarea USL.

„Am o invidie pe domnul Voiculescu.Cred că Băsescu îl urăște mai mult decât pe mine. Îi spune motanul Felix, mie doar pisic”, a spus Ponta, care a reamintit că pisicul zgârâie rău.

foto: Cristian Andrei – Dan Voiculescu soseste alaturi de Gabriel Oprea la Congresul PC

La rândul său, Dan Voiculescu l-a atacat și el pe Băsescu, asumându-și suspendarea președintelui din 2007.

„Îmi pare rău că românii de pretutindeni nu au înțeles actul de curaj din 2007 când l-am suspendat pe Traian Băsescu. Vreau să fie clar, noi am fost inițiatorii suspendării sale, noi am fost cei care am văzut în el răul pentru România. Din păcate românii nu au vrut să vadă asta, am fi câștigat șapte ani fără răni colective și personale pentru cei care s-au luptat cu el”, le-a spus Voiculescu delegaților prezenți la Congresul PC, după ce premierul Ponta părăsise sala.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NYT: Care este asul din mâneca Iranului
Digi24
„L-am păcălit pe Putin”: Povestea guvernatorului care a dat peste cap planurile Kremlinului într-o regiune îndepărtată a Rusiei
Cancan.ro
Un nou SCANDAL zguduie Familia Regală! Kate Middleton a ajuns în pragul disperării
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
SURSE Bolojan numește tehnocrați în locul miniștrilor PSD. Decapitează prefecții, secretarii de stat și toți șefii PSD
Mediafax
Propunerea șefului AIE pentru a reduce dependența de Strâmtoarea Ormuz
Click
Reacția Oanei Pellea după afișul cu Nea Marin de la terasa Obor: „Ce țară e asta?”. Ce i-a răspuns managerul localului
Digi24
Războiul lui Donald Trump cu papa Leon, prin ochii catolicilor MAGA: „Este bine pentru biserică și este bine pentru democrație”
Cancan.ro
Ce le spunea Codruța Filip colegilor de la Desafio despre Valentin Sanfira, înainte de divorț. S-a aflat TOT!
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Delia la începutul carierei sale în muzică! Transformarea prin care a trecut artista este uimitoare. Se poza numai în ipostaze sexy
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Fotoreportaj din China: Mașinile pe care Europa nu le vede și de ce piața auto de acolo surprinde total
Descopera.ro
De ce pâinea îngrașă chiar și când nu o mâncăm în exces?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Cum putem salva plantele de apartament: trucul simplu care dă roade