Prima pagină » Știri politice » Predoiu susține că Sevil Shhaideh nu poate fi premier din cauza soțului sirian: „Ministru e una, prim-ministru și membru CSAT e alta”

Predoiu susține că Sevil Shhaideh nu poate fi premier din cauza soțului sirian: „Ministru e una, prim-ministru și membru CSAT e alta”

Predoiu susține că Sevil Shhaideh nu poate fi premier din cauza soțului sirian:
Deputatul PNL Cătălin Predoiu susține, într-o postare pe Facebook, că Liviu Dragnea știe că Sevil Shhaideh nu poate primi certificat ORNISS pentru acces la informații de nivel CSAT, inclusiv la informații NATO, dar că încearcă să se victimizeze, provocând un scandal.

”Nu văd cum Sevil Shhaideh ar putea primi certificatul ORNISS pentru acces la informații de nivel CSAT, deci inclusiv informații clasificate NATO. Dl Dragnea înțelege acest lucru, de unde rezultă că în toată această problemă pe care a creat-o statului român prin propunerea sa, încearcă de fapt să facă un joc politic personal mai complicat. Ori dl Dragnea e mai puțin inteligent decât îl prezintă analiștii pro PSD, ori știe ceva ce noi nu știm legat de propria persoană și raporturile sale cu legea, și încearcă să provoace un scandal prin care vrea să se victimizeze. Eu merg pe varianta 2”, a scris Cătălin Predoiu pe pagina sa de Facebook.

El mai precizează că există niveluri diferite de acces la informații clasificate, cu exigențe diferite privind riscurile și vulnerabilitățile prezentate de demnitarul care are acces la ele.

”Ministru e una, Prim Ministru și membru CSAT, e alta, din acest punct de vedere”, a adăugat Predoiu.

Într-o postare ulterioară, liberalul a revenit asupra subiectului cu noi precizări.

”Accesul la informații NATO e reglementat de legea ROMÂNĂ. Citiți litera d) de la suplimentare. E vorba de LEGE, nu de politică. Legea română”, a mai scris Predoiu.

Potrivit aliniatului invocat de Predoiu, Oficiul Registrului Național al Informațiilor Secrete de Stat trebuie să verifice demnitarul, suplimentar, ”dacă poate fi supus la presiuni din cauza rudelor sau a persoanelor apropiate, care ar putea genera o vulnerabilitate exploatabilă de către serviciile de informații străine ale căror interese sunt ostile pentru interesele de securitate ale NATO și/sau ale țărilor membre și partenere”.

Președintele PSD, Liviu Dragnea, le-a cerut joi ”public și prietenește” serviciilor secrete să precizeze dacă sunt probleme legate de premierul nominalizat și soțul acesteia, precizând că în caz contrar va considera că zvonurile privind eventualele riscuri vin de la SRI și SIE.

”Serviciile secrete ar trebui să aibă o poziție foarte clară dacă există o problemă de securitate sau vreo problemă în ce privește această nominalizare, altfel eu o să consider că aceste zvonuri pleacă de la ei și chiar le cer public, prietenește, că ne cunoaștem foarte bine”, a spus Dragnea, întrebat despre o eventuală împotrivire a SRI legat de Sevil Shhaideh și soțul acesteia. Întrebat cum comentează discuțiile apărute în spațiul public privind faptul că soțul lui Sevil Shhaideh este cetățean de origine siriană, fapt ce ar putea reprezenta o vulnerabilitate în ceea ce privește desemnarea acesteia ca premier, liderul PSD a răspuns: ”Soțul doamnei Shhaideh este un cetățean român. Eu sunt absolut convins că instituțiile statului român, toate instituțiile statului român, așa cum ne verifică pe toți de când ne-am născut și până în zilele noastre, nu acordau cetățenie română unui om dacă era o problemă”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Marile companii aeriene riscă să intre în faliment, avertizează experții