Prima pagină » Știri politice » Președintele R.Moldova va efectua o vizită în România la 3 mai

Președintele R.Moldova va efectua o vizită în România la 3 mai

Președintele R.Moldova va efectua o vizită în România la 3 mai
Președintele moldovean Nicolae Timofti va efectua o vizită în România la 3 mai, unde va avea o întrevedere cu omologul său român Traian Băsescu, a declarat purtătorul de cuvânt al președinției moldovene, Vlad Țurcanu, relatează Jurnal de Chișinău în ediția electronică.

Președintele moldovean Nicolae Timofti va efectua o vizită în România la 3 mai, unde va avea o întrevedere cu omologul său român Traian Băsescu, a declarat purtătorul de cuvânt al președinției moldovene, Vlad Țurcanu, relatează Jurnal de Chișinău în ediția electronică.

Nicolae Timofti va avea întrevederi cu președintele Camerei Deputaților, Roberta Anastase, și președintele Senatului, Vasile Blaga, dar și cu patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Daniel.

Din delegația Republicii Moldova mai fac parte ministrul Justiției Oleg Efrim, ministrul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor Marcel Răducan, adjunctul ministrului de Externe Andrei Popov și adjunctul ministrului Economiei Octavian Calmâc.

Prima vizită în străinătate a lui Nicolae Timofti a fost la Bruxelles.

Nicolae Timofti a fost ales președinte al Republicii Moldova la 16 martie 2012, de către Parlament, ca urmare a exprimării votului unui număr de 62 de deputați din totalul de 101.

Potrivit prevederilor constituționale ale Republicii Moldova, mandatul prezidențial este de patru ani. Alegerea lui Timofti a avut loc la capătul unei perioade de aproape doi ani de interimat prezidențial.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Germania blochează extrădarea unui român condamnat pentru jaf. Judecătorii invocă situația din închisorile din România
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ea este Victoria, fiica fostului deputat Cazimir Ionescu, care a murit la 22 de ani
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Inteligența artificială, folosită în premieră la o operație pe creier. Tumora a fost îndepărtată cu succes
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
De ce mâncarea rumenită sau arsă nu este sănătoasă?