Prima pagină » Știri politice » Pro-Democrația, consternată de adoptarea votului într-un singur tur pentru Parlament, critică USL

Pro-Democrația, consternată de adoptarea votului într-un singur tur pentru Parlament, critică USL

Pro-Democrația, consternată de adoptarea votului într-un singur tur pentru Parlament, critică USL
Reprezentanții Asociației Pro-Democrația se declară consternați că actuala majoritate, fără consultări și cu jumătate de an înainte de alegerile generale, a trecut prin Senat legea care introduce votul majoritar într-un singur tur pentru Parlament, făcând exact ceea ce criticau la vechea putere.

Reprezentanții Asociației Pro-Democrația se declară consternați că actuala majoritate, fără consultări și cu jumătate de an înainte de alegerile generale, a trecut prin Senat legea care introduce votul majoritar într-un singur tur pentru Parlament, făcând exact ceea ce criticau la vechea putere.

„Luând act cu îngrijorare de aprobarea rapidă în Senatul României, în absența oricărei consultări cu partenerii sociali și cu societatea civilă, a proiectului de lege privind alegerea Parlamentului printr-un scrutin majoritar într-un tur, Asociația Pro-Democrația (APD) își exprimă consternarea și cere Guvernului și partidelor politice să respecte recomandările Comisiei de la Veneția și să accepte să aplice bunele practici în materie electorală, renunțând la adoptarea, cu doar șase luni înaintea alegerilor parlamentare, a modificării radicale, într-un sens profund nedemocratic, a sistemului electoral”, se arată într-un comunicat de presă de joi al organizației.

Reprezentanții organizației amintesc că partidele care formează acum majoritatea guvernamentală criticau, în urmă cu cinci luni, prevederile cumulării alegerilor locale cu cele parlamentare, invocând tocmai principiile pe care chiar ei le încalcă.

„În urmă cu doar cinci luni, partidele care formează astăzi majoritatea guvernamentală criticau, în contextul aprobării fără consultare publică și împotriva recomandărilor Comisiei de la Veneția și a altor organisme internaționale, prevederile legii cumulării alegerilor locale cu cele parlamentare, lipsa de transparență și atitudinea autoritară a Guvernului și a partidelor ce îl susțineau, pentru ca astăzi să foloseasca, se pare, aceleași metode. Inconsecvența USL, care trece cu ușurință peste recomandările Comisiei de la Veneția și susține modificarea rapidă și radicală a legislației electorale, este cel puțin alarmantă”, scriu cei de la APD în comunicatul intitulat „Una vorbim, alta fumăm”.

APD afirmă că așa-numitul vot uninominal este subiectul unei mistificări metodice de mulți ani. „Votul uninominal nu există. Este o formulă mediatică simplificatoare, uneori chiar răuvoitoare, folosită pentru a explica, caricatural, diferitele forme ale sistemului majoritar”, spun cei de la APD.

Aceștia apreciază că sistemul electoral votat în Senat este „un serios pas înapoi”, fiind folosit pe întreaga durată a regimului comunist în România.

„Atunci măcar avea o justificare: nu existau alte partide cu care comuniștii să concureze. Oare spre un astfel de regim ne îndreptăm?”, scriu reprezentanții organizației.

APD conchide spunând că acest sistem electoral „poate produce grave distorsiuni ale democrației reprezentative” și că este, cel mai probabil, neconstituțional.

„Caracterul egal al votului pentru Parlament, prevăzut la articolul 62 din Constituție, corelat cu asigurarea reprezentativității cerute de articolul 61, este încălcat de sistemele majoritare, în special de cel într-un singur tur. Mai mult, sistemul majoritar într-un tur produce guvernări neconsensuale, care, în condițiile crizei actuale, pot crește tensiunea socială. Suprareprezentarea artificială a primelor partide, și nu doar a primului, cum se spune în absența unei analize comparative, amplifică riscurile politice și posibilitatea derivei antidemocratice. Viziunea pe termen foarte scurt, cumulată egoismului de partid sau de alianță politică, pot antrena țara într-o aventură riscantă”, argumentează Asociația Pro-Democrația, condusă de politologul Cristian Pârvulescu.

Având în vedere toate aceste susțineri, ONG-ul care a supravegheat mai toate scrutinele din România post-decembristă le cere celor din USL să respecte recomandările Comisiei de la Veneția și să amâne dezbaterile pe această temă până după alegerile parlamentare, când ar trebui organizată o dezbatere „reală, consistentă și de durată”, atât asupra sistemului electoral pentru legislative, dar și la celelalte niveluri.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Alertă la granița României! Avioanele de vânătoare au decolat de urgență
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Ne va distruge inteligența artificială? Ion Stoica, românul care controlează infrastructura AI globală, dărâmă mitul apocalipsei
Mediafax
TRUMP, în centrul atenției la summitul NATO. Ce STRATEGIE are Rutte
Click
Dieta care îl ține pe Leo Messi în formă la 39 de ani. Ce se găsește zilnic în farfuria lui și la ce alimente a renunțat
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila de lux în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea! Cum au văzut-o au și achiziționat-o: „Le are pe toate”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
O stație de autobuz în formă de sardină pusă pe frigăruie va costa 1,5 milioane de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Moleculele de pe o aripă perfect conservată dezvăluie dieta pterozaurilor