Prima pagină » Știri politice » Promisiunea lui Ponta: Guvernul USL nu va folosi deloc banii publici din Fondul de rezervă pentru campania electorală

Promisiunea lui Ponta: Guvernul USL nu va folosi deloc banii publici din Fondul de rezervă pentru campania electorală

Promisiunea lui Ponta: Guvernul USL nu va folosi deloc banii publici din Fondul de rezervă pentru campania electorală
Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă la Bistrița, că Guvernul USL, pe care îl va conduce, nu va aloca bani din fondul de rezervă pentru campania electorală, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă la Bistrița, că Guvernul USL, pe care îl va conduce, nu va aloca bani din fondul de rezervă pentru campania electorală, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Victor Ponta a declarat că, în dublă calitate, de lider politic și de premier desemnat, este gata să își asume responsabilitatea ca alegerile locale să se desfășoare „în respectarea cu strictețe absolută a prevederilor legale și a regulilor privind o campanie electorală într-o țară democratică”.

„Asta înseamnă că noul Guvern al USL, dacă va primi votul de învestitură al Parlamentului, va opri și nu va folosi deloc, până în luna noiembrie, fondurile publice aflate la dispoziția premierului în fondul de rezervă pentru campania electorală. Dacă am criticat atât timp, pe bună dreptate, alocarea clientelară a banilor publici de către fostele guverne, nu am nici cea mai mică intenție să fac aceeași greșeală. Vă asigur, ca jurist și ca fost magistrat, că organizarea în cea mai strictă respectare a legii și a regulilor democratice a alegerilor locale și foarte probabil a celor parlamentare va avea loc, în organizarea unui Guvern pe care îl voi conduce”, a spus Ponta.

El a declarat că, în perioada următoare, Crin Antonescu și Daniel Constantin îl vor suplini în programul „politic și electoral”.

„Împreună cu domnul Antonescu și cu domnul Constantin am fost în județul Brașov, dar ne-am despărțit pentru a acoperi cât mai multe județe în aceeași perioadă de timp. Este avantajul muncii în echipă în cadrul USL. Și de acum încolo, programul meu politic și electoral se va reduce la minimu, posibil, iar colegii mei, domnul Antonescu și domnul Constantin, mă vor suplini în ceea ce privește activitatea de campanie electorală”, a declarat Ponta.

El a spus că a ținut să fie sâmbătă la Bistrița, la lansarea candidaților USL, fiindcă are o relație specială cu președintele PSD Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan, cu primarul Bistriței, Ovidiu Crețu, și cu Nicolae Moldovan, primarul Becleanului.

„Vreau să mă țin de cuvânt de fiecare dată, dar cu atât mai mult când e vorba de Bistrița. Nu e un secret faptul că am o relație specială de foarte mult timp cu Radu Moldovan, Ovidiu Crețu, Nicu Moldovan. Ne propunem din nou să câștigăm mandatul de primar al Bistriței, cu un primar cu care PSD – și USL – se mândrește, să câștigăm CJ cu Radu Moldovan”, a spus Ponta.

El a adăugat că are obiceiul să se țină de cuvânt, în special față de cei care s-au ținut de cuvânt față de el.

„Colegii mei de aici, din Bistrița, de fiecare dată când am vorbit că facem ceva din punct de vedere politic, bun pentru oamenii din Bistrița, am făcut și sper să facem, de acum înainte, mult mai mult”, a declarat Ponta.

Președintele PSD Victor Ponta participă, sâmbătă, la Năsăud și Bistrița, la lansarea candidaților USL pentru alegerile locale. El este însoțit de Dan Șova, Nicolae Bănicioiu, Ioan Mircea Pașcu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Țara vecină cu România considerată „noua Mallorca” de către experții în turism