Prima pagină » Știri politice » PSD nu va permite preluarea puterii în mod nelegitim

PSD nu va permite preluarea puterii în mod nelegitim

PSD nu va permite preluarea puterii în mod nelegitim
Liviu Dragnea are un mesaj pentru cei care vor să preia „nelegitim" guvernarea.

„În ceea ce privește suspendarea președintelui, noi tot sperăm că mai există undeva o fărâmă de luciditate ca acest demers (posibila suspendare a premierului Viorica Dăncilă – n.r.) aberant, cel puțin aberant, nu va depăși linia roșie și nu va face ca lucrurile să scape de sub control. Deci nu am discutat, nu luăm în calcul suspendarea președintelui României, dar, așa cum am mai spus, nu avem de gând să stăm inactivi, să nu facem nimic dacă vom vedea că lucrurile merg în direcția care este străvezie, anume de a se prelua într-un mod nelegitim guvernare. Atunci vom utiliza toate mijloacele legale, constituționale, publice, sociale pentru ca votul cetățenilor din decembrie 2016, un vot legitim să fie respectat”, a declarat Liviu Dragnea, după ședința BPN al PSD.

El a mai spus că „nu este exclusă” organizarea unui miting de susținere a premierului Viorica Dăncilă. „Dacă va fi cazul, îl vom face, dar asta ține în continuare de evoluția acestei situații”, a precizat liderul PSD.

De asemenea, Dragnea a afirmat că Executivul condus de Viorica Dăncilă are susținerea coaliției de guvernare.

„Colegii noștri susțin în continuare guvernul. Nu există niciun fel de intenție din partea dnei prim-ministru sau din partea PSD, am observat și la colegii de la ALDE și la dl președinte Tăriceanu, vreo ezitare în ceea ce privește continuarea guvernării. Avem o majoritate stabilă și încă sperăm că mai există undeva, bine ascunsă, dar mai există o formă de luciditate, responsabilitate și înțelepciune ca acest demers să nu intre într-o zonă care să scape de sub control șți România să rămână într-o zonă de stabilitate, care ajută pe toată lumea, inclusiv pe noi, inclusiv pe partyenerii noștri strategici”, a mai spus Dragnea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bărbatul care a „păcălit” canicula: și-a răcit casa fără aer condiționat și fără facturi uriașe
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu cea mai frumoasă voleibalistă din lume în costum de baie
Adevarul
Care este cu adevărat situația financiară a Rusiei și cum ar putea evolua războiul din Ucraina: „Aceasta nu este o economie care se prăbușește”
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Turiști din întreaga lume vin în România pentru a vedea locul unde au fost executați soții Ceausescu. „Totul este refăcut”
Digi24
EXCLUSIV „Orașul-fantomă” unde Legiunea Străină se pregătește pentru războaie. Digi24, imagini în premieră din Franța
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc