Prima pagină » Știri politice » România va trimite către toți liderii din statele UE o scrisoare privind aderarea la Schengen

România va trimite către toți liderii din statele UE o scrisoare privind aderarea la Schengen

România va trimite către toți liderii din statele UE o scrisoare privind aderarea la Schengen
Premierul Ponta l-a informat pe președintele CE că intenționează să transmită tuturor șefilor de stat și de guvern din UE o scrisoare semnată atât de el, cât și de președintele Băsescu și liderii celor două Camere ale Parlamentului în vederea unei decizii favorabile aderării României la Schengen.

Premierul Ponta l-a informat pe președintele CE că intenționează să transmită tuturor șefilor de stat și de guvern din UE o scrisoare semnată atât de el, cât și de președintele Băsescu și liderii celor două Camere ale Parlamentului în vederea unei decizii favorabile aderării României la Schengen.

Anunțul privind intenția transmiterii către țările membre Uniunii Europene a unei scrisori comune a Președinției, Guvernului și Parlamentului pe tema aderării la spațiul Schengen a fost prezentat de premierul Victor Ponta, aflat la Bruxelles, într-o conferință de presă susținută împreună cu președintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso.

„L-am informat pe președintele Comisiei Europene că intenționăm să trimitem o scrisoare comună, semnată de președintele țării, de mine în calitate de prim-ministru și de președinții celor două Camere ale Parlamentului, în legătură cu aderarea României la Schengen, poate în martie”, a spus Ponta.

El a adăugat că speră ca sprijinul Comisiei Europene pentru aderarea României la Schengen să aibă în martie rezultate pozitive.

Președintele Traian Băsescu a declarat, duminică, că va susține fără rezerve menținerea pe agendă în martie a aderării României la spațiul Schengen, temeiul fiind progresele din raportul MCV pe funcționarea instituțiilor, problemele fiind la respectarea de către politicieni a statului de drept.

Băsescu a subliniat, în conferința de presă susținută duminică la Cotroceni, că Înalta Curte de Casație și Justiție, ANI, DNA, Parchetului General sunt menționate în raport cu îmbunătățiri ale activității, independență, consistență, forță și capacitatea de a-și face treaba în orice condiții politice.

De asemenea, el a arătat că șansele României de a obține o decizie favorabilă privind aderarea la spațiul Schengen la Consiliul JAI din martie ar crește dacă s-ar rezolva problemele menționate în raportul MCV cu privire la Parlament și miniștrii cercetați penal.

Președintele a arătat că guvernarea USL ar putea să facă o scrisoare oficială adresată conducerilor instituțiilor UE și statelor membre în care să se angajeze la remedierea problemelor politice constatate în raportul MCV.

Băsescu a spus și că ar crește șansele privind aderarea la spațiul Schengen dacă statelor membre le-ar fi prezentate unele modificări de poziții ale Parlamentului și Guvernului referitoare la problemele din raportul MCV sau angajări ale politicienilor de a nu mai ataca magistrații.

Tot duminică, președintele Traian Băsescu a precizat că a avut, vineri, o discuție cu premierul Victor Ponta și că vor avea o întrevedere și marți, înaintea ședinței CSAT.

Șeful statului a menționat că i-a trimis și câteva documente premierului. Întrebat despre ce este vorba, președintele a spus că sunt legate de Uniunea Europeană și era important ca premierul să știe conținutul acestora înaintea vizitei pe care o va face luni la Bruxelles.

Recomandarea video

Mediafax
Trump spune că nu se opune livrării de petrol rusesc către Cuba, în ciuda blocadei SUA
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Cum să obții o viză de aur în Europa în 2026. Prețuri și reguli în țări cheie
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Cum să călătorești fără stres: sfaturile lui Marie Kondo pentru ordine și liniște în vacanță