Prima pagină » Știri politice » Socrul lui Ponta, despre cumnatul lui Ponta: „E prezumția de vinovăție din start?”

Socrul lui Ponta, despre cumnatul lui Ponta: „E prezumția de vinovăție din start?”

Liderul senatorilor PSD, Ilie Sârbu a susținut marți despre dosarul în care e implicat cumnatul premierului că are rețineri în a comenta subiectul și că justiția trebuie "să-și facă treaba" ca să fie cu "toții fericiți", întrebând retoric dacă există prezumția de vinovăție.

Ilie Sârbu a fost întrebat ce părere are despre scandalul în care este implicat cumnatul premierului Victor Ponta într-un dosar privind infracțiuni asimilate celor de corupție și infracțiuni de fraudare a fondurilor Uniunii Europene. „În discuții de genul ăsta nu intru, știți bine că din toamnă nu am făcut niciun fel de comentarii pe niciun fel de…”, a replicat Sârbu, potrivit mediafax.ro.

El a fost întrebat dacă își aduce aminte de declarațiile unor lideri PSD la momentul în care fratele președintelui Traian Băsescu era implicat într-un dosar penal. „Nu vreau să intru în comentariul ăsta, nu am nicio calitate. Eu sunt cu problemele mele, fiecare cu ceea ce (…) Nu știm, de ce să ne pronunțăm acuma, că mă atrageți acuma în capcană să totuși să vorbesc. Ne putem pronunța? Există prezumția aceasta de vinovăție din start? Nu știm. S-ar putea să…câți oameni nu au fost chemați acolo și până la urmă nu s-a întâmplat nimic”, a mai afirmat liderul senatorilor PSD.

De asemenea, lui Sârbu i s-a amintit că au existat declarații pe o situație similară în privința fratelui lui Traian Băsescu. „Eu personal? (…) Acuma PSD-ul e format din 600 de mii de membri cel puțin. Nu vreau să…e un comentariu pe care nu l-am făcut din toamnă știți bine și nu vreau să…Să-și facă justiția treaba și vom fi cu toții fericiți”, a mai precizat Sârbu.

În luna iunie a anului trecut premierul Victor Ponta afirma, comentând cazul în care era implicat fratele președintelui Traian Băsescu, că șeful statului ar trebui să demisioneze. „Cred că președintele României și nu doar al României, ci orice președinte dintr-o țară europeană, în fața unei asemenea situații, tocmai pentru a nu arunca o umbră de îndoială asupra activității Justiței, ar trebui să demisioneze imediat”, a spus Ponta.

Iulian Herțanu, cumnatul premierului Victor Ponta, a fost adus, marți, la DNA Ploiești, pentru a fi audiat în dosarul în care procurorii DNA au făcut percheziții la mai multe firme, pentru infracțiuni de fraudare a fondurilor Uniunii Europene, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Șeful CJ Prahova, Mircea Cosma, și fiul său, deputatul Vlad Cosma, au fost puși sub control judiciar, pentru sprijinirea unui grup infracțional, Mircea Cosma având interdicția de a-și exercita funcția, după ce au fost audiați în dosarul în care e vizat și Iulian Herțanu, cumnatul premierului.

Deputatul Sebastian Ghiță a ieșit marți de la DNA Ploiești, spunând că a fost începută urmărirea penală în cazul său și are interdicție de a se întâlni cu șeful CJ Prahova Mircea Cosma și fiul acestuia Vlad Cosma, puși sub control judiciar în dosarul în care e vizat și Iulian Herțanu, cumnatul lui Ponta

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră