Prima pagină » Știri politice » Stolojan îi atacă dur pe Ponta și Iohannis după mărirea indemnizațiilor unor demnitari: „Au făcut o mare măgărie”

Stolojan îi atacă dur pe Ponta și Iohannis după mărirea indemnizațiilor unor demnitari: „Au făcut o mare măgărie”

Adrian Popa
Europarlamentarul PNL Teodor Stolojan a declarat că măsura este „o mare măgărie" ce demonstrează că în România politica se face „la plesneală".

Europarlamentarul PNL Teodor Stolojan a declarat că măsura este „o mare măgărie” ce demonstrează că în România politica se face „la plesneală”. El a adăugat că argumentul adus în discuție de Gabriel Oprea, că salariile mai mari pentru demnitari descurajează curupția, este „o ipocrizie”.

„Personal, mi se pare o mare măgărie ca un premier în funcțiune, în ultima zi, pentru că astăzi își începe mandatul premierul Ponta, deci ca în ultima zi să dai o asemenea Ordonanță de Urgență! Asta nu face decât să confirme că din păcate suntem din nou în etapa politicii la plesneală, care pe care, care poate face. Am început să devin îngrijorat de restaurarea unor privilegii. Vreau să mă înțelegeți bine, toată lumea vorbește că sectorul public trebuie să aibă o altă salarizare, care să aducă oameni competenți și în sectorul public, dar nu începi în primul rând cu miniștrii. Și nu e vorba numai de 48 de funcții de demnitar, pentru că de exemplu, toate indemnizațiile primite de șefii cultelor din România, începând de la patriarh, arhiepiscopi, mitropoliți, episcopi sunt corelate cu indemnizațiile pe care le primesc miniștrii și președintele țării. Deci nu începi întâi cu vârful. Putea să aibă răbdare domnul prim-ministru care azi nu mai e în funcțiune, putea să aibă răbdare, până când, așa cum a promis ministrul Muncii, se va ieși cu un proiect care să revadă întregul sistem de salarizare pentru sectorul public din România”, a declarat, la RFI, Stolojan.

În opinia europarlamentarului liberal, „argumentul cu corupția, cu salariile mici, este din nou o ipocrizie incredibilă, pentru că am văzut foarte limpede, avem cazuri de corupție în justiție, unde salariile sunt cu mult peste media din sectorul public”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Un polițist a fost găsit împușcat în cap pe bancheta din spate a mașinii de serviciu
Cancan.ro
BREAKING‼️ A fost găsită MOARTĂ, în celulă! Ce s-a întâmplat cu Amiana, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
De ce și-au pus greii PSD „sechestru” pe nume. Mutarea bizară de la OSIM
Mediafax
Te poți îmbogăți dacă ai un asemenea telefon vechi! Ai și tu unul uitat prin casă?
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Andreea Ibacka, declarații bulversante despre violența conjugală: 'Există viață după abuz. Nicio femeie nu merită să trăiască în frică'
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Oamenii de știință, uimiți de norul unui vulcan care distruge metanul din atmosferă