Prima pagină » Știri politice » Tudose: Vom tranșa problema burselor pentru medicii rezidenți în ședința de joi a Executivului

Tudose: Vom tranșa problema burselor pentru medicii rezidenți în ședința de joi a Executivului

Tudose: Vom tranșa problema burselor pentru medicii rezidenți în ședința de joi a Executivului
Premierul Mihai Tudose i-a cerut ministrului Muncii, Lia Olguța Vasilescu, să rezolve până joi problema burselor pentru medicii rezidenți, susținând că Executivul va apela chiar și la aprobarea unei Ordonanțe de Urgență, iar, dacă nu va fi posibil, Parlamentul s-ar putea întruni în sesiune extraordinară. La rândul său, liderul PSD, Liviu Dragnea, a precizat că a fost vorba de "o scăpare în lege care va fi corectată joi prin OUG" și că medicii rezidenți "nu vor avea de suferit".

„Am vorbit cu doamna ministru Olguța Vasilescu ca, până joi, să avem în ședința de Guvern rezolvată problema burselor pentru medicii rezidenți, ca să nu mai existe niciun fel de interpretare asupra acordării sau nu a acestor burse”, a declarat luni Mihai Tudose.

Potrivit lui Tudose, în prezent, aceste burse nu se plătesc, precizând că este vorba despre ce s-ar fi putut întâmpla cu ele de luna viitoare.

„Le vor tranșa în ședință de guvern. Dacă e nevoie da (vom aproba o ordonanț-ă de urgență – n.r.). Vom găsi pe legea de abilitare un mod de a implementa acest act, dacă nu putem vorbi de un alt mijloc, eventual de o sesiune extraordinară a Parlamentului”, a mai spus premierul.

La rândul său, Dragnea a precizat că „e bine ca explicațiile să le prezinte ministrul Muncii” pe această temă, subliniind, însă, că medicii rezidenți „nu vor avea de suferit” și că își vor primi bursele.

„A fost o scăpare în lege care va fi corectată joi prin OUG (…) Mai și greșim. Important e că le vedem și le reparăm rapid”, a spus Dragnea.

Reamintim că Platforma România 100 a cerut lămuriri Guvernului PSD-ALDE după ce medicii rezidenți au fost anunțați că odată cu intrarea în vigoare a noii Legi a salarizării – nu vor mai primi bursa lunară de 670 de lei, fostul ministru al Sănătății Vlad Voiculescu cerând remedierea situației.

Platforma România 100 suștine că PSD-ALDE a abrogat în Parlament, prin Legea Salarizării, articolul 18 din OUG nr. 103/2013 care prevedea că „medicii rezidenți, medicii dentiști rezidenți și farmaciștii rezidenți din unitățile sanitare de stat, cu un salariu lunar brut/soldă brută lunară mai mic/mică decât 3.000 lei, care nu include drepturile aferente gărzilor efectuate pentru asigurarea continuității asistenței medicale în afara normei legale de muncă și a programului normal delucru de la funcția de bază, beneficiază de o bursă de rezidențiat în cuantum lunar de 670 lei”.

Articolul 38 din Legea salarizării reglementează menținerea la nivelul actual a veniturilor asimilate salariilor, însă, bursa rezidenților nu este venit asimilat salariului, potrivit sursei citate.

Platforma 100 precizează că în sistemul sanitar românesc lucrau, în 2016, peste 15.000 de medici rezidenți, potrivit datelor Ministerului Sănătății. De asemenea, sondajele arată că aproximativ 85% din absolvenții de medicină vor să își caute de muncă în străinătate, susțin foștii miniștrii tehnocrați care au fondat Platforma România 100.

Recomandarea video

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Județul din România în care au fost găsite 19 persoane decedate în cele 2 zile de Crăciun. Nu s-a mai putut face nimic pentru ei
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat atunci când șoarecii de laborator au fost eliberați în natură?