Prima pagină » Știri politice » Ungureanu la Iași: Sper ca proiectul aeroportului să fie deblocat, a zăcut mult pe masa autorităților

Ungureanu la Iași: Sper ca proiectul aeroportului să fie deblocat, a zăcut mult pe masa autorităților

Ungureanu la Iași: Sper ca proiectul aeroportului să fie deblocat, a zăcut mult pe masa autorităților
Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, vineri seară, la Iași, în urma unei întâlniri cu administrația județeană, că speră ca "responsabilitatea majoră" pe care o au autoritățile locale să nu fie divizată de interese politice, iar proiecte precum cel al Aeroportului Iași să fie deblocate.

Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, vineri seară, la Iași, în urma unei întâlniri cu administrația județeană, că speră ca „responsabilitatea majoră” pe care o au autoritățile locale să nu fie divizată de interese politice, iar proiecte precum cel al Aeroportului Iași să fie deblocate.

Premierul Ungureanu a sosit la Prefectura Iași în jurul orei 17.30, el având o întrevedere cu prefectul județului, Dragomir Tomașeschi, și cu președintele Consiliului Județean, Constantin Simirad, discuțiile durând o oră și jumătate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

La întâlnire a fost invitat și primarul Iașiului, Gheorghe Nichita, însă acesta nu a mai ajuns la Prefectură, spunând că este plecat din localitate.

La finalul întrevederii cu autoritățile județene, premierul Mihai Răzvan Ungureanu a afirmat că discuțiile au vizat, printre altele, și proiectul modernizării Aeroportului Iași.

„Există o responsabilitate majoră la nivelul autorităților locale. Noi sperăm ca această responsabilitate să nu fie divizată de interese politice sau electorale de moment. Guvernul nu are interes electoral în ceea ce privește alegerile din 10 iunie, eu cu atât mai puțin. Ceea ce mă interesează pe mine este ca un proiect de genul aeroportului din Iași, un proiect de importanță strategică, să poată fi deblocat cât mai curând. Deja a zăcut foarte mult timp pe mesele decidenților din județ”, a spus Mihai Răzvan Ungureanu.

Premierul a precizat că este necesar ca în primul rând „comunitatea locală să se ajute pe sine, iar apoi centrul să îndrepte lucrurile acolo unde este nevoie și să le accelereze”.

„Avem toată disponibilitatea pentru modernizarea aeroportului din Iași, ca de altfel pentru toate porțile de intrare aeriene ale țării”, a mai spus premierul Mihai Răzvan Ungureanu.

Consilierii județeni ieșeni au respins, miercuri, proiectul privind prelungirea pistei Aeroportului din Iași, de la 1.800 de metri la 2.400 de metri, reprezentanții PNL și PSD, care dețin majoritatea în CJ, susținând varianta construirii unei piste noi, de 3.000 de metri.

Președintele CJ Iași, Constantin Simirad, nu a exclus varianta convocării unei noi ședinte extraordinare de consiliu pe această temă.

Proiectul modernizării aeroportului ieșean, inițiat de conducerea Consiliului Județean Iași, este tergiversat de câțiva ani, pe fondul neînțelegerilor dintre politicienii locali. Președintele CJ, Constantin Simirad, membru UNPR, i-a acuzat în repetate rânduri pe consilierii județeni USL, care dețin majoritatea în consiliu, că blochează proiectul, în timp ce reprezentanții USL îl acuză pe Simirad că nu are viziune și că nu este în stare să ducă proiectul la capăt.

Inițial, valoarea proiectul modernizării aeroportului ieșean a fost estimată la 200 de milioane de euro, însă pe parcurs conducerea CJ Iași a ajuns la concluzia că suma este prea mare și că aeroportul poate fi modernizat și cu 70 de milioane de euro. În prezent, pista aeroportului ieșean este prea scurtă, având lungimea de 1.800 de metri, iar din acest motiv avioanele de mari dimensiuni nu pot ateriza în condiții de siguranță.

În 3 martie, premierul Mihai Răzvan Ungureanu declara, tot la Iași, că Guvernul va analiza posibilitățile alocării de fonduri pentru modernizarea aeroportului ieșean, într-un control mult mai strict și pe baza unui proiect bine făcut, adăugând că aeroportul reprezintă o „rană mai veche”.

Mihai Răzvan Ungureanu spunea că a discutat cu autoritățile ieșene despre proiectul modernizării aeroportului și că a primit întreaga documentație pe această temă, apreciind că aeroportul reprezintă o „rană mai veche”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Neuroștiință și comportament social: De ce unii oameni par că nu simt niciodată jenă?