Prima pagină » Știri politice » Videanu: „Ponta ca prim-ministru al României este o dezamăgire”

Videanu: „Ponta ca prim-ministru al României este o dezamăgire”

Videanu:
Președintele interimar PDL București, Adriean Videanu, a declarat, joi, că discuțiile primului ministru Victor Ponta la Bruxelles sunt "dezastruoase și pentru premier și pentru România".

Președintele interimar PDL București, Adriean Videanu, a declarat, joi, că discuțiile primului ministru Victor Ponta la Bruxelles sunt „dezastruoase și pentru premier și pentru România”.

„Sincer, chiar nu-mi face plăcere, pentru că Victor Ponta, vreau, nu vreau, este și primul ministru al meu. Și în momentul în care merge și constat că este tratat cu lipsă de respect, pentru că ăsta a fost tratamentul la Bruxelles, nici eu nu mă simt bine. Chiar dacă acasă, aici, avem dezbateri contradictorii, avem opinii diferite, eu aș dori să fie la limita decenței și să fie o dezbatere civilizată”, a spus Videanu.

Adrian Videanu a mai spus că, din punctul lui de vedere, „Victor Ponta ca prim-ministru al României este o dezamăgire”.

Președintele interimar al organizației PDL București a mai spus că tabloul a două luni de guvernare Ponta este „sumbru”.

„Din păcate, tabloul a două luni de guvernare Ponta este un tablou sumbru, singura realizare remarcabilă a guvernului Ponta este criza politică fără precedent pe care a creat-o. Față de tot ce a promis Victor Ponta românilor, ceea ce s-a realizat demonstrează fără echivoc faptul că Victor Ponta este total necinstit față de români”, a spus Videanu într-o conferință de presă.

El a prezentat bilanțul a două luni de guvernare Ponta, pornind de la promisiunile făcute de actuala putere legate de reîntregierea salariilor și pensiilor, reducerea TVA la produsele de bază, iar salariul minim de 850 lei.

În opinia lui Videanu, este extrem de grav faptul că în ultimele săptămâni în toate regiunile agricole „s-a instalat seceta și producția este compromisă”.

Potrivit lui Videanu, PDL cere de urgență Guvernului „să repună pe o bază legală” Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare și să activeze urgent programul național antisecetă și alocarea de resurse pentru continuarea investițiilor în sistemul de irigații.

Adrian Videanu a vorbit și despre faptul că la două luni de guvernare Ponta sunt „din ce în ce mai puține locuri de muncă, numărul persoanelor șomere a crescut cu 24 de mii în luna mai față de luna aprilie, rata șomajului are o creștere 0,3%, moneda națională a suferit o depreciere de 3,5%, iar deficitul bugetar a crescut cu 1,19% din PIB în ultimele cinci luni”.

„Avem un guvern dezorganizat și dezorientat” a mai spus Adriean Videanu, care a apreciat că cel mai îngrijorător lucru este lipsa de credibilitate a României și că fluxurile de capital străine „vor aștepta clarificarea lucrurilor în România”.

De asemenea, Videanu a spus că sunt foarte multe companii mari care în momentul de față își reevaluează programul de investiții, menționând că „intrarea în insolvență a Hidroelectrică a creat o îngrijorare enormă”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ai băut? Mașina NU mai pornește! Noua regulă UE care schimbă șoselele
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
TRAGEDIA prin care a trecut Anca Serea. Motivul pentru care primul ei soț a murit la doar 36 de ani
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Versurile muzicii pop au devenit tot mai întunecate din punct de vedere moral. Ce spune asta despre societate?