Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Marcel Ciolacu, despre neînțelegerile dintre Rareș Bogdan și Bogdan Aurescu: „E o perioadă în care mai cedează și nervii”

VIDEO | Marcel Ciolacu, despre neînțelegerile dintre Rareș Bogdan și Bogdan Aurescu: „E o perioadă în care mai cedează și nervii”

Președintele Partidului Social Democrat, Marcel Ciolacu, a vorbit miercuri despre disputa dintre europarlamentarul liberal Rareș Bogdan și ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu.

În cadrul unui interviu acordat Digi24, liderul social-democrat a spus că politicienii trebuie să aibă grijă atunci când fac declarații, mai ales când este vorba despre situații tensionate, ca cea actuală.

În acest context, Ciolacu a refuzat să dea un răspuns atunci când a fost întrebat dacă Aurescu va mai face sau nu parte din viitorul Guvern, după rotativa din luna mai.

„E o perioadă în care mai cedează și nervii. Ar trebui să ne cântărim foarte bine vorbele, ca și politicieni, mai ales dacă mai ocupăm și funcții în Guvernul României sau suntem europarlamentari. Dacă extrapolez, aș putea spune că deodată PNL este rusofil, dacă mergem pe o logică de rea-credință. Dar este totuși membru în coaliție. Trebuie să fim foarte atenți în această perioadă. Nu este un fenomen rusofil în România, nu a fost niciodată”, a declarat Marcel Ciolacu.

Întrebat la cine s-a referit Rareș Bogdan, când a spus că statul l-a numit pe Aurescu în Guvern, nu PNL, Ciolacu a răspuns: „Eu nu sunt… eu sunt președinte al Camerei Deputaților. Trebuie să dea explicații dacă s-a referit la cineva anume, la președintele țării, la altcineva. Știm că Rareș Bogdan a fost jurnalist, poate acesta este discursul domniei sale. Oricum, toate aceste fricțiuni și aceste supape și crăpături nu fac bine nu numai clasei politice, nu numai coaliției, nu fac bine românilor într-o astfel de perioadă încă tensionată”.

Marcel Ciolacu: Premierul va prezenta o evaluare a miniștrilor

Ciolacu a mai spus că evaluarea miniștrilor este apanajul premierului, iar din această evaluare vor porni și discuțiile referitoare la componența Guvernului după luna mai.

„În luna mai, înainte de rotație, cu siguranță primul ministru o să prezinte o evaluare a miniștrilor, de unde vom pleca cu aceste discuții”, a spus el.

Declarațiile lui Ciolacu vin după ce prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan a declanșat un atac la adresa ministrului de Externe, Bogdan Aurescu. Rareș Bogdan a declarat, duminică, într-o emisiune televizată, că ministrul Aurescu a fost pus în funcție de „statul român”, și că ar trebui demis din funcție. Bogdan Aurescu a ripostat, luni, într-o declarație fără precedent pentru un diplomat extrem de reținut în afirmații politice, spunând că a fi atacat de Rareș Bogdan este ca și cum ar fi atacat de Sputnik.

Marcel Ciolacu își dorește un Minister al Afacerilor Europene

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat, miercuri seara, că un nou minister, al Afacerilor Europene, se va regăsi în componența noului guvern, pentru a se ocupa direct de procesul aderării la Schengen, pentru că Ministerul de Externe și cel al Afacerilor de Interne nu s-au descurcat. „Am avut un insucces cu aderarea la Spațiul Schengen”, a spus Ciolacu.

De altfel, Ciolacu nu a negat că o mare parte din vina privind eșecul respingerii aderării României la Schengen aparține Ministerului de Externe, condus de Bogdan Aurescu, și Ministerului de Interne, condus de Lucian Bode. Citește mai mult…

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Analiză | Un al Treilea Război Mondial este plauzibil, dar iată cum poate fi evitat
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Le plângeai de milă? Câți lei câștigă într-o singură lună acest livrator Glovo pakistanez, din Constanța. Ce sumă trimite acasă
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
De la hobby la profit. Tânărul care crește păsări „ca la țară” pentru a scăpa de alimentele procesate
Mediafax
Patru cercetări științifice care păreau absurde, dar au dat rezultate absolut remarcabile
Click
„M-a umplut de apă din cap până-n picioare”. Oana Roman, deranjată de vecinii de hotel, în vacanța de ziua ei
Digi24
Singura țară din lume care își poate acoperi integral hrana din resurse proprii. Cum stă România într-un astfel de clasament mondial
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Gabriela Cristea în costum de baie după ce a slăbit 30 de kilograme. E mândră de silueta ei! Fanii au criticat-o
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezi au prezentat sistemul hibrid cu inteligență artificială care va bate Toyota
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
În 1990, un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume, iar apoi a „pierdut-o”