Prima pagină » Actualitate » Chef Adi Hădean, contrariat: „Cum ar trebui să arate un meniu pentru copii?” Ce i-au cerut părinții la restaurant

Chef Adi Hădean, contrariat: „Cum ar trebui să arate un meniu pentru copii?” Ce i-au cerut părinții la restaurant

Chef Adi Hădean, contrariat: „Cum ar trebui să arate un meniu pentru copii?” Ce i-au cerut părinții la restaurant
Chef Adi Hădean, contrariat: „Cum ar trebui să arate un meniu pentru copii?” Ce i-au cerut părinții la restaurant / Foto: Facebook / Adi Hădean

Chef Adi Hădean, care administrează un restaurant pe Litoral, se declară uimit de răspunsurile pe care le primește când întreabă părinții ce ar vrea să le servească copiilor: cartofi prăjiți congelați, șnițel/gujoane de pui, pizza, paste cu sos alb.

„Ştiu că suntem o ţară vag guvernată, Euro creşte şi HORECA e de kko la noi, şi că prin comparaţie cu treburile astea eu aduc în atenţie nişte mizilicuri, da’ o zic oricum: nu înţeleg exact ce-şi doresc părinţii care cer în restaurant un meniu pentru copii. Adică să fie un meniuţ cu mâncărică pe farfuriuţe, sau să fie doar mai ieftinuţ, pentru că îngeraşii mănâncă puţin?

„Sunt contrariat de răspunsuri…”

Întreb pentru că aproape de fiecare dată când ne întreabă un părinte de îngeraş dacă avem meniu pentru copii (ceea ce nu avem, deşi am avut, da’ l-am scos pentru că nu-l dorea nimeni), întrebăm ce le-ar plăcea copiilor să mănânce, sau ce le-ar plăcea lor să le dea copiilor, şi sunt contrariat (uşor) de răspunsuri: cartofi prăjiţi (da’ nu din ăia cum faceţi aici, dacă aveţi din ăialalţi (congelaţi, n.r.), şniţel/gujoane de pui, pizza, paste “cu sos alb”.

Adi Hădean, despre educația culinară: „7 ani de acasă…”

Cu asta vreau să spun de fapt că educaţia culinară e o parte importantă a educatiei pentru viaţă, aka “ 7 ani de acasă”. Sigur, nu judec pe nimeni, departe de mine, ai mei, care mănâncă orice de la oricine şi au crescut cu mâncare cumsecade, vor uneori şi mâncare de la corporaţii, şi le dau, nu-i mare scofală.

Dar mă întreb, dacă tu mănânci un steak de 200 de lei, de ce i-ai da copilului cartofi din pungă, mai ales când dai peste câte un restaurant în care se găteşte de la zero (0), care are şi legume-legume, şi cărniţă-cărniţă, şi câte un piure din cartofi (noi îl facem din cartofi copţi, nu-i aşa nasol), şi un bucătar crescut în Italia care-i chiar şmecher pe paste cu tot felu’ de chestii prin ele, de la creveţi la vinete.

„Cum ar trebui să arate un meniu pentru copii?”

Şi vă întreb pe voi, care uneori, la fel ca mine, lăsaţi copiii să bage-n ei mizerii sinistre la spaţiiile de joacă unde-şi ţin ziua Lucas şi Sofia şi Iannis, cum ar trebui să arate un meniu pentru copii într-un restaurant a la carte?”, scrie Adi Hădean pe Facebook.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Noua eră a secetei: râurile din Europa care au secat pentru prima dată