Prima pagină » Sănătate » Ministerul Sănătății va primi, în următorii trei ani, peste patru milioane de euro pentru controlul tuberculozei

Ministerul Sănătății va primi, în următorii trei ani, peste patru milioane de euro pentru controlul tuberculozei

Ministerul Sănătății va primi, în următorii trei ani, peste patru milioane de euro pentru controlul tuberculozei
Ministerul Sănătății va primi, în următorii trei ani, de la Fondul Global de luptă împotriva SIDA, Tuberculozei și Malariei, peste 4,3 milioane de euro pentru implementarea mai multor măsuri pentru controlul tuberculozei în România, dar și pentru achiziția unei părți din medicamente.

În următorii 3 ani, Ministerul Sănătății va primi de la Fondul Global de Luptă împotriva SIDA, Tuberculozei și Malariei peste 4,3 milioane de euro pentru implementarea mai multor măsuri care vizează controlul tuberculozei în România, dar și achiziția unei părți din medicamentele utilizate în tratamentul pacienților cu tuberculoză multidrog rezistentă (MDR).

„Lupta împotriva tuberculozei continuă. Noul program de tranziție „Abordarea provocărilor sistemului de sănătate privind controlul tuberculozei în România” pentru care am obținut finanțare externă urmărește îmbunătățirea controlului tuberculozei în țara noastră și vine în sprijinul intervențiilor prevăzute în Strategia Națională de Combatere a Tuberculozei. La nivel național, urmărim asigurarea unui acces cât mai bun la diagnosticare și tratanment pentru toți pacienții afectați de această maladie”, a declarat Sorina Pintea, potrivit unui comunicat de presă.

În sursa citată se arată că partenerii Ministerului Sănătății în cadrul acestui program sunt Organizația Mondială a Sănătății și Romanian Angel Appeal – din partea societății civile.

Cu banii primiți, va fi evaluată și revizuită Strategia Națională de Control a Tuberculozei în România 2015-2020, dar și extinsă până în 2025. De asemenea, va fi revizuită legislația națională pentru achiziția de medicamente și teste de diagnostic pentru simplificarea și debirocratizarea procedurilor.

Totodată, Ministerul anunță că va fi elaborat Planul de bază pentru lanțul de aprovizionare și va fi definită metodologia pentru gestionarea stocurilor și estimarea nevoilor de medicamente și teste de diagnostic.

„Cea mai importantă activitate din acest proiect o constituie reforma serviciilor medicale pentru pacienții TB în sensul de inversare a piramidei serviciilor medicale și de acordare a acestora cât mai aproape de pacient. Vrem ca aceste servicii să nu se mai focuseze, ca până acum, pe spitalizarea pacientului, ci mai degrabă să fie acordate în regim ambulatoriu, prin medicul de familie, prin dispensarele de tuberculoză și de ce nu – poate chiar la domiciliul pacientului. Pentru această activitate colaborăm cu Organizația Mondială a Sănătății pentru a stabili noi criterii de spitalizare, noi criterii de acordare a serviciilor în ambulator, astfel încât până la finalizarea proiectului să avem un nou sistem și poate un nou mecanism de finanțare al acestor servicii”, a mai spus Sorina Pintea.

Anul viitor va fi realizat un proiect pilot care va avea la baza noua metodologie.

Recomandarea video

Mediafax
Europa merge ca un somnambul către o capcană chineză
Digi24
În ce condiții ar putea deveni Georgescu premier într-un „guvern de reconciliere națională”. Anunțul lui Simion
Cancan.ro
Tânără de 27 de ani, împușcată MORTAL de propria soacră 😲 Motivul halucinant al crimei
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
Cât de posibilă e o candidatură a Maiei Sandu la președinția României? Expert în leadership european: „E o proiecție politică ce merită explorată”
Mediafax
Heroină pe post de turmeric și scorțișoară, adusă din Iran în Constanța pentru livrare în Amsterdam
Click
Secretele alimentației Reginei Elisabeta. Ce mânca la micul dejun pentru a se menține în formă
Digi24
Ce va face Bolojan dacă moțiunea de cenzură PSD-AUR împotriva Guvernului va trece
Cancan.ro
Alina avea doar 16 ani și a murit pe loc. Ce postase adolescenta înainte de tragedia din Giurgiu
Ce se întâmplă doctore
Cel mai bun probiotic natural. Recomandarea făcută de Mihaela Bilic: un adevărat „elixir” pentru organism
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Ce tip de dubă poți conduce în 2026 dacă ai permis Categoria B. Este legal să faci distribuție sau curierat?
Descopera.ro
Previziunea unui mare diplomat despre România în 1952
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Peste jumătate dintre elvețieni vor limitarea populației țării lor