Prima pagină » Sănătate » Problema cu care se confruntă 5 din 10 adolescenți: Își riscă sănătatea

Problema cu care se confruntă 5 din 10 adolescenți: Își riscă sănătatea

Problema cu care se confruntă 5 din 10 adolescenți: Își riscă sănătatea
Detalii în articol

Studiul, aplicat pe un eșantion de peste 990 de respondenți cu vârsta cuprinsă între 14 și 16 ani, din liceele din București și Ploiești, analizează și aduce în prim plan date atât despre comportamentul alimentar al adolescenților, despre modul în care elevii de liceu își petrec timpul liber, locul pe care îl ocupă exercițiile fizice în programul lor zilnic, cât și despre durata și calitatea somnului și impactul acestora asupra sănătății. Din acest punct de vedere, studiul aduce o contribuție importantă prin care lărgește perspectiva clasică asupra echilibrului energetic, acesta fiind  analizat, de obicei, doar prin prisma aportului nutrițional și al exercițiilor fizice.

Rezultatele studiului relevă faptul că 46% dintre liceenii intervievați fac exerciții fizice doar o dată pe săptămână sau deloc, în timp ce doar 17% fac mișcare în fiecare zi.

În medie, 50% dintre respondenți abia dacă fac între 30 de minute și o oră de exerciții fizice pe săptămână.

Majoritatea liceeniilor din clasele a IX-a și a X-a din București și Ploiești, (peste 96%), sunt conectați la internet iar 55% dintre ei își petrec între 2 și 4 ore în fata unui ecran (TV, DVD, tabletă). Peste 96% dintre liceeni își petrec 6 sau mai mult de 6 ore la școală, în timp ce studiului individual îi sunt alocate zilnic în medie între 1 și 3 ore de peste 75% dintre aceștia. 41% dintre copii declară că își petrec zilnic între 1 și 3 ore cu familia, iar  56% 4 și peste 4 ore.

„Astfel, în medie pe zi, un elev de clasa a IX-a sau a X-a petrece în fața unui ecran 7,5 ore (2,6 la TV, 1,5 – jocuri pe computer și 3,4 ore comunicare online cu prietenii), la școala – 6,5 ore, la studiu individual – 2,1 ore, iar somnului îi alocă în medie 7,9 ore. Aceste activități totalizează 24 de ore, unui elev „mediu” fiindu-i practic imposibil să mai găsescă timp, în cursul săptămânii, pentru activități de mișcare în aer liber.” a declarat Silvia Bucur Președinte Fundația PRAIS.

Citește continuarea pe CSID!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman