Prima pagină » Sănătate » STUDIU. Sedentarismul provoacă la fel de multe decese ca fumatul

STUDIU. Sedentarismul provoacă la fel de multe decese ca fumatul

STUDIU. Sedentarismul provoacă la fel de multe decese ca fumatul

Sedentarismul ucide anual 5,3 milioane de persoane, ceea ce reprezintă 10% din numărul total de decese raportate la nivel mondial. Aceasta este concluzia unui studiu realizat la nivel internațional, care arată că din cauza lipsei de mișcare organismul este predispus la apariția cancerului, diabetului și bolilor cardiovasculare. În lume, numărul persoanelor care mor din cauza sedentarismului este aproape egal cu cel al deceselor din cauza fumatului, relatează site-ul maxisciences.com.

Realizat de o echipă internațională formată în majoritate din cercetători de la Brigham and Women’s Hospital din cadrul Harvard Medical School din Boston, studiul s-a desfășurat în 105 țări, pe adolescenți cu vârste cuprinse între 13 și 15 ani și în alte 122 de țări care au avut drept target persoane trecute de vârsta de 15 ani. Cercetarea a vizat cât de des voluntarii fac sport, ce venituri aveau, dar și ce impact asupra speranței de viață are lipsa activității fizice.

Datele obținute sunt unele alarmante, notează site-ul maxisciences.com. Potrivit cifrelor prezentate, 80% dintre adolescenții cu vârste cuprinse între 13 și 15 ani și 31,1% dintre persoane trecute de 15 ani nu fac sport atât cât este recomandat de Organizația Mondială a Sănătății (OMS), respectiv o oră de activitate zilnică moderată pentru un adolescent și 20 de minute pe zi pentru un adult.

Cele mai active persoane trăiesc în Asia de Sud, unde nivelul de sedentarism se situază la doar 17 procente. La polul opus al clasamentului se află locuitorii din Statele Unite și din țările mediteraneene, cu o rată de sedentarism de 43%. Lipsa activității fizice crește odată cu înaintarea în vârsta și este mai ridicată la femei (34% la femei față de 28% la bărbați), mai arată datele studiului.

Potrivit specialiștilor, lipsa activității fizice în Occident ține inclusiv de mijloacele de transport care sunt tot mai perfecționate în această parte a lumii. În plus, mersul pe jos sau pe bicicletă se practică tot mai puțin în Vest, în timp ce 20% din salariații chinezi merg la serviciu cu bicicleta. Un alt motiv pentru care cei din Occident sunt tot mai sedentari este și faptul că aceștia petrec tot mai mult timp în fața calculatorului și a televizorului. Astfel, 42% din occidentali stau în fața ecranului peste patru ore pe zi, iar 70% din adolescenți se uită la televizor peste două ore pe zi.

Conform studiului, sedentarismul ar fi unul din principalii factori de deces, alături de hipertensiunea arterială, fumatul și un nivel crescut al colesterolului. Potrivit cercetătorilor, 10% din cancerele la sân și colon, precum și 7% din cazurile de diabet de tip 2 și 6% din bolile cardiace s-ar datora unei activități fizice insuficiente. Autorii amintesc faptul că sportul permite reglarea naturală a nivelului de glicemie, colesterol și trigliceride, în timp ce lipsa de mișcare favorizează aproape toate bolile cronice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?