Prima pagină » Sănătate » Una din opt femei are probleme cu tiroida. Recomandările medicilor

Una din opt femei are probleme cu tiroida. Recomandările medicilor

Una din opt femei are probleme cu tiroida. Recomandările medicilor
Medicii recomandă tuturor femeilor să facă o ecografie a tiroidei în adolescenta, una după ce au născut și una după 40 de ani, potrivit stirileprotv.ro.

Medicii avertizează că glanda tiroidă dă simptome nespecifice și poate dezvolta boli în mod frecvent.

„Motivul pentru care femeile sunt mai vulnerabile în fața patologiei tiroidiene poate fi explicat de hormonii estrogeni care crează o premisă bună pentru dereglarea sistemului imunitar”, a declarat dr. Anca Hoisescu, medic primar endocrinolog, citată de stirileprotv.ro.

Dr. Anca Hoisescu este de părere că orice femeie însărcinată ar trebui ca odată cu analizele uzuale să aibă și o evaluare a funcției tiroidei, pentru că de cele mai multe ori tiroidita autoimună nu dă simptome.

Ea a explicat că fătul nu are tiroidă până la 20 de săptămâni și se bazează pe hormonii mamei. Aceștia sunt implicați în dezvoltarea sistemului nervos central. Daca mama nu are suficienți hormoni, o consecință este retardul la creștere, precum și cel intelectual al fătului. De aceea, în sarcină se verifica funcția acestei glande. La trei luni după naștere medicii recomandă o a doua verificare a funcției glandei tiroide.

Pentru că simptomele sunt nespecifice, odată cu înaintarea în vârstă, medicii recomandă femeilor să facă controale ale funcției tiroidei la intervale regulate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe