Prima pagină » Social » Adulții cu handicap din București, lăsați fără ajutor financiar. Vlad Voiculescu: „Mă așteptam și totuși speram ca Firea și PSD să nu coboare din nou atât de jos”

Adulții cu handicap din București, lăsați fără ajutor financiar. Vlad Voiculescu: „Mă așteptam și totuși speram ca Firea și PSD să nu coboare din nou atât de jos”

Madalina Prundea
Adulții cu handicap din București, lăsați fără ajutor financiar. Vlad Voiculescu: „Mă așteptam și totuși speram ca Firea și PSD să nu coboare din nou atât de jos”
Sursa foto - caracter ilustrativ: Shutterstock

Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București a anunțat, marți, că nu sunt bani pentru ajutorului financiar pentru adulții cu handicap. Vlad Voiculescu, viceprimar ales al Capitalei, reclamă că aceasta este o răzbunare politică a administrației Firea și a PSD.

„În atenția beneficiarilor stimulentului financiar pentru persoanele adulte cu handicap! În această lună, plata stimulentului financiar, în valoare totală de 28.000.000 lei, va fi amânată până la o dată ulterioară pe care o vom comunica de îndată ce vom dispune de fondurile necesare. Plata stimulentului pentru copiii cu handicap va fi realizată vineri. Vă mulțumim pentru înțelegere!”, au transmis reprezentanții Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB), printr-o postare pe contul de Facebook.

Voiculescu: „Vor să facă să pară că noi am fi oprit plățile”

Vlad Voiculescu, copreședinte USR PLS București, câștigător al mandatului de viceprimar al Capitalei responsabil pentru domeniul social, care încă nu a preluat însă mandantul, consideră că acest demers este unul politic, menit să atragă capital electoral la alegerile parlamentare din 6 decembrie.

„Mă așteptam și totuși speram ca Firea și PSD să nu coboare din nou atât de jos. La fel cum cei mai aprigi dictatori își folosesc cetățenii, chiar pe cei mai vulnerabili, ca scut, administrația Firea a ales să lovească în adulții cu handicap din București pentru o răzbunare politică: vor să facă să pară că noi am fi oprit plățile și să capitalizese pe asta pentru alegerile parlamentare! După ce toată campania a mințit că noi am vrea să tăiem stimulentele pentru cei cu handicap, astăzi aflăm că Gabriela Firea și PSD – încă la butoane – nu au alocat fondurile necesare pentru aceste ajutoare financiare!”, a scris Vlad Voiculescu, pe contul de Facebook.

„În prag de iarnă lasă oameni în situații vulnerabile fără bani doar ca bieții oameni să creadă că noi – care nu am preluat încă mandatele – am fi făcut asta. Ca Viceprimar responsabil pentru domeniul social după votul colegilor consilieri, îi asigur pe toți cei înscriși în program că vor primi ajutorul promis după ce ne vom prelua mandatul. Cred că am fost cu toții cât se poate de clari în campanie în legătură cu asta”, a precizat viceprimarul ales al Bucureștiului.

„Îi rog de asemenea pe cei din Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB) să transmită acest mesaj clar tuturor celor afectați și vă rog și pe dumneavoastră să dați mesajul mai departe!  PS Până acum, banii au ajuns la oameni de fiecare dată în ultima zi a lunii, cu o singură excepție: luna trecută au venit mai devreme, pe 23 ale lunii. Pe 27 erau alegeri, deh”, a comentat Voiculescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Download our new free desktop app
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Download our new free desktop app
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
„Magnifica Humanitas”, manifestul Papei Leon despre impactul Inteligenței Artificiale