Prima pagină » Social » Având salariul prea mic, acest PROFESOR din Sibiu s-a apucat de curierat. Câți bani câștigă la liceu și cât ia din livrări

Având salariul prea mic, acest PROFESOR din Sibiu s-a apucat de curierat. Câți bani câștigă la liceu și cât ia din livrări

Având salariul prea mic, acest PROFESOR din Sibiu s-a apucat de curierat. Câți bani câștigă la liceu și cât ia din livrări

Ca să poată face față cheltuielilor tot mai mari, un profesor din Sibiu, Dragoș Gheorghiță Jigău, și-a făcut firmă de curierat.

Profesor de limbi străine, Dragoș Jigău s-a născut în Valea lui Ion, din județul Bacău, dar este stabilit de ani buni în Sibiu.

Ce salariu are profesorul

Cadrul didactic susține că nu poate supraviețui doar din salariul de profesor, care se ridică la 3.500 de lei.

Jigău predă limba franceză și limba engleză la o școală din municipiul Sibiu și a povestit că leafa pe care o primește nu îi ajunge pentru acoperirea tuturor cheltuielilor lunare. Acesta este motivul pentru care a trebuit ca în timpul liber să fie și livrator de mâncare.

„Am un salariu net de 3.500 lei, bani cu care nu poți trăi, mai ales dacă ai o familie în care și soția e tot cadru didactic. Nu rezistăm. Noi am înființat acum două luni un PFA pe trei domenii de activitate – traduceri, meditații și curierat. Livrez mâncare în Sibiu. Acum, după aproape 10 ore de muncă, voi pleca mulțumit că am câștigat peste 300 de lei, dar voi pleca foarte amărât și foarte obosit”, a afirmat Dragoș Jigău.

Turnusfatului.ro scrie că, dacă s-ar axa doar pe curierat, profesorul ar putea câștiga 9.000 de lei pe lună, adică de aproape de trei ori mai mult decât salariul de profesor.

Altfel, despre actualul președinte Klaus Iohannis, fost profesor de fizică și primar în Sibiu, Jigău spune că s-ar bucura să schimbe „câteva propoziții” șeful statului, dacă l-ar întâlni.

„Nu l-am cunoscut pe președinte. M-aș bucura să îl cunosc și să schimb câteva propoziții cu dumnealui. L-aș întreba dacă i-ar plăcea să livreze mâncare” – Dragoș Jigău, profesor de limbi străine în Sibiu

Gheorghiță Dragoș Jigău predă limba engleză și limba franceză la Liceul Tehnologic „Ioan Lupaș”, din Săliște.

El este doar unul dintre miile de dascăli intrați în grevă în urmă cu trei săptămâni.

Un pachet de unt, de calitate medie, costă 20 de lei în supermarket. Ce să faci cu 8 lei în plus? Ce să cumperi? Nici măcar un bax de hârtie igienică nu cumperi cu acești bani!”, afirmă profesorul, aluzie la anunțul potrivit căruia cadrele didactice vor primi 8 lei în plus față de anul trecut pentru ziua de supraveghere la Examenele Naționale și Bacalaureat.

Dacă dumneata consideri că eu unul sunt acel profesor care poate fi luat de fraier, te înșeli amarnic! Prefer să stau în grevă minimum 3 luni până vei realiza câte pierderi ai acumulat. Să știi că nu mă sperii dacă nu mă vei plăti în acest răstimp, voi spăla vasele prin restaurante, voi munci cu ziua, dar nu mă voi lăsa umilit de dumneata! M-am pregătit din timp și am intuit această grevă. Până nu văd concret salariul mărit și decent, cu mine NU îți merge!”, a transmis profesorul Dragoș Jigău în 21 mai, când a început greva generală în Educație.

Altfel, dascălul sibian, conform profilului de Facebook, este un participant constant la maratoane, alergând pentru diverse cauze sociale, și s-a implicat activ în sprijinirea refugiaților ucraineni.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe