Prima pagină » Social » Câte mii de străini au venit în 2023 să muncescă la CLUJ. Cei mai mulți sunt din Sri Lanka, India sau Nepal

Câte mii de străini au venit în 2023 să muncescă la CLUJ. Cei mai mulți sunt din Sri Lanka, India sau Nepal

Câte mii de străini au venit în 2023 să muncescă la CLUJ. Cei mai mulți sunt din Sri Lanka, India sau Nepal

Polițiștii de la „Imigrări” Cluj au eliberat anul acesta peste 3400 de permise de ședere.

Pe de altă parte,  40 de străini au fost depistați în situații ilegale în acest an.

3414 permise de ședere în Cluj

În total, în cele 9 luni scurse din 2023, polițiștii de la „Imigrări”, din  Cluj, au emis 3414 permise de ședere. Dintre acestea, 640 au fost pentru cetățeni din Sri Lanka, 544, pentru cei din Nepal, 363 –  India, 242 – Bangladesh. Diferența o reprezintă permise de ședere pentru străini din alte țări.

Din totalul documentelor emise, 3.344 au fost permise de ședere temporară, iar 70 au fost permise de ședere pe termen lung, notează ziardecluj.ro.

De asemenea, în aceeași perioadă de referință, s-au eliberat 806 certificate de înregistrare și 96 cărți de rezidență permanentă pentru cetățenii Uniunii Europene/SEE/CH.

Să mai spunem că au fost înregistrate și 3234 de cereri pentru eliberarea avizelor de angajare în muncă, fiind emise 2851 de documente pentru lucrătorii permanenți și detașați. Au existat și 324 de cereri respinse.

S-au primit și 106 invitații, 93 dintre acestea fiind aprobate.

Trecând pe linia combaterii șederii ilegale, în perioada analizată au fost efectuate 541 de verificări în teren, în urma cărora au fost depistați în situații ilegale 44 de străini. Dintre aceștia, cei mai mulți provin din Bangladesh- 20, Sri Lanka – 7, iar diferența sunt din alte state.

Nu în ultimul rând, au fost emise 122 decizii de returnare cu termen de plecare voluntară de pe teritoriul României de 15 sau 30 de zile, dintre care, pentru ședere ilegală – 25, refuzarea prelungirii dreptului de ședere – 52, în urma revocării vizelor – 11, iar diferența pentru alte abateri.

Ca urmare a emiterii deciziilor de returnare a fost instituită măsura nepermiterii intrării pe teritoriul României pentru o perioadă de 6 luni de la data ieșirii din țară, față de 29 de cetățeni străini.

Totodată, s-au dat și 397 de amenzi contravenționale, în valoare totală de 677.800 lei, pentru nerespectarea prevederilor O.U.G. nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, și a prevederilor O.G. nr. 25/2014 privind încadrarea în muncă și detașarea străinilor pe teritoriul României, cu modificările și completările ulterioare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe