Prima pagină » Social » Ina, din Republica Moldova, a mers în ITALIA pentru o viață mai bună, dar nu s-a așteptat niciodată la ce a urmat. „Ajunsesem să am de toate, dar…”

Ina, din Republica Moldova, a mers în ITALIA pentru o viață mai bună, dar nu s-a așteptat niciodată la ce a urmat. „Ajunsesem să am de toate, dar…”

Ina, din Republica Moldova, a mers în ITALIA pentru o viață mai bună, dar nu s-a așteptat niciodată la ce a urmat. „Ajunsesem să am de toate, dar...”

Stabilită de 9 ani în Italia, moldoveanca Ina Ciobanu, mamă a trei fete, a vorbit pentru „Cealaltă Basarabie” despre viața în peninsulă și dificultățile pe care l-a întâmpinat când a emigrat.

Cu toate că Occidentul oferă mai multe oportunități, provocările emoționale și dificultățile de adaptare își spun cuvântul, iar în final decontul poate fi prea mare.

„Eram nefericită”

Pentru Ina, Italia a fost prima țară europeană în care a mers, ea locuind doar în Republica Moldova înainte să plece la muncă afară.

Din acest motiv, tranziția la un stil de viață diferit a fost diferită. Treptat, depresia a pus stăpânire pe ea, distanța față de familie și prieteni ducând la nașterea unor sentimente de izolare și dor.

„Ajunsesem să am de toate, dar eram nefericită”, a mărturisit Ina vorbind despre experiența de început în Italia.

Gândindu-se la toate experiențele trăite de-a lungul acestor ani, femeia și-a dat seama că viața este prea scurtă pentru a amâna plăcerile și dorințele sufletului.

Astfel, în colaborare cu o altă femeie din Republica Moldova, a decis să ofere sprijin celor care au trecut prin depresia după primii ani de acomodare în Italia. Cele două au creat un spațiu de suport pentru cele care, asemenea lor, se confruntă cu provocările vieții departe de casă.

Revistă pentru diaspora

Mai mult, Ina Ciobanu a lansat și o revistă dedicată persoanelor din diasporă și nu numai, scrie rotalianul.com. Publicația abordează teme legate de sănătatea mentală, adaptarea culturală și reconectarea cu sine.

Scopul este acela de a-i ajuta pe oameni să-și regăsească liniștea sufletească și să depășească momentele dificile.

Cu trecerea anilor, moldoveanca Ina Ciobanu a realizat că este esențial să nu amâni dorințele și să trăiești în prezent. Acesta este și sfatul pe care ea îl are pentru cei care se confruntă cu stări dificile – să își asume riscuri și să acționeze pentru a-și urma visurile. Nu vă lăsați copleșiți de regrete, spune femeia!

CITEȘTE ȘI:

Valentina, o moldoveancă de 27 de ani, cultivă pere în Italia, deși este absolventă de FACULTATE: „E o bucurie să-mi murdăresc mâinile cu pământ”

Viața de badantă, povestită de o moldoveancă plecată în ITALIA de 21 de ani: „Mă simțeam ca o vacă, ajunsesem să fiu aleasă în baza constituției mele”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ILIE BOLOJAN pregătește alternativa: Dacă Guvernul Tomac pică, vom veni cu o soluție
Digi24
Ucraina va cere 20 de miliarde de dolari de la aliați înainte de summitul NATO: „Vrem ca Rusia să ardă și mai tare”
Cancan.ro
O turistă a comandat meniul zilei la 35 lei, într-un restaurant din Eforie Nord. Ce a primit să mănânce, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua divă a Mondialului. A lucrat în zidărie și acum atrage toate privirile
Adevarul
Nici UDMR nu vrea să voteze guvernul. Hunor așteaptă retragerea lui Tomac SURSE
Mediafax
În America ca în România? Temeri privind influențarea ALEGERILOR prin bani din campanii
Click
Destinația de vacanță care a cucerit doi vloggeri români. Motivul pentru care se întorc de fiecare dată când au ocazia: „Îți dă un reset, te eliberează și te invață”
Digi24
Popcorn și panică: Atacurile Ucrainei asupra Crimeei transformă „trofeul” lui Putin într-o capcană letală
Cancan.ro
După 21 de ani de muncă, o româncă a depus dosar de pensionare pentru limită de vârstă, la 62 de ani. Ce pensie a primit
Ce se întâmplă doctore
Vica Blochina, într-o formă de invidiat la 50 de ani! Apariția incendiară din Mykonos. A arătat aproape tot prin costumul de baie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ferrari declarat daună totală. Ce problemă tehnică a schimbat totul
Descopera.ro
Primul vaccin fără ace și creat de Inteligența Artificială a trecut de testele pe oameni
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
Cum renunțăm la obiceiurile proaste? O substanță chimică din creier, recent descoperită, deține secretul