Prima pagină » Social » Industria HoReCa nu va impune angajaților obligativitatea vaccinării!

Industria HoReCa nu va impune angajaților obligativitatea vaccinării!

Industria HoReCa nu va impune angajaților obligativitatea vaccinării!

Luare de poziție a patronatelor din HoReCa în privința obligării angajaților să se vaccineze: nici nu se pune problema de așa ceva! Totuși, președintele Organizaţiei Patronale a Hotelurilor şi Restaurantelor din România (HORA), Daniel Mischie, susține că tuturor li se va explica de ce este atât de importantă imunizarea.

În opinia lui Daniel Mischie, prin vaccinarea antiCovid se grăbeşte revenirea la viaţa normală, la cea de dinaintea pandemiei, spre care tindem cu toții.

Poziția HORA: „Vaccinul este opțional”

Trebuie să fim foarte clari: vaccinul este opţional! În această ţară, vaccinul este opţional, nu este obligatoriu. Ceea ce facem noi este să încurajăm, să explicăm oamenilor că, dacă dorim să revenim la viaţa normală, putem grăbi acest proces prin vaccin. Operatorii din industrie nu vor obliga angajaţii să se vaccineze, nu există această intenţie din punctul de vedere al operatorilor din HoReCa.

Cred că mesajul trebuie să fie foarte clar pentru toată lumea: acest vaccin este opţional, nu este obligatoriu şi nu poate fi subiect de discriminare. Deci, nu vor exista situaţii în care nu poate participa la o conferinţă de presă decât cine este vaccinat, poate servi la masă numai cine este vaccinat sau se poate urca în autobuz numai cine este vaccinat”, a afirmat Daniel Mischie.

În continuare, liderul HORA a estimat că românii din populaţia generală vor demonstra o dorinţă mare de vaccinare, după începerea celei de-a treia etape a procesului de vaccinare: „În momentul în care îţi faci acest vaccin, şansa să ai nevoie de asistenţă medicală scade dramatic. Deci, eu sunt convins că problemele vor fi din punct de vedere al organizării infrastructurii ca să facă faţă, pentru că în stadiul trei, când se va da drumul pentru întreaga populaţie, cred că mai degrabă vom fi preocupaţi să prindem vaccinul”.

Poziția IMM-urilor. Ce zice Florin Jianu

La rândul său, preşedintele Consiliului Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR), Florin Jianu, a susţinut că oamenii de afaceri nu intenţionează să adopte măsuri coercitive faţă de angajaţii care refuză vaccinarea.

Nu există acest risc (n.r. – ca antreprenorii să adopte metode coercitive pentru vaccinarea angajaţilor). Noi credem că atât antreprenorii, cât şi angajaţii îşi doresc această campanie de vaccinare. Oamenii de afaceri îşi doresc cu rapiditate vaccinarea, iar angajaţii în egală măsură”, a menţionat Florin Jianu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Rusia este pregătită să ajute la soluționarea războiului din Iran