Prima pagină » Social » TAROM reușește să decoleze cu pasagerii săi după blackout-ul din aeroportul Barajas din Madrid

TAROM reușește să decoleze cu pasagerii săi după blackout-ul din aeroportul Barajas din Madrid

TAROM reușește să decoleze cu pasagerii săi după blackout-ul din aeroportul Barajas din Madrid
Sursa - Caracter ilustrativ

Pana de curent care a afectat Portugalia și Spania generează întârzieri ale zborurilor aeriene. Aeroportul din Madrid, Barajas, a rămas fără curent electric. TAROM, cu două zboruri programate astăzi pe acest aeroport, a reușit să decoleze cu aeronava RO 416.

„Zborul TAROM RO 415 a aterizat conform planului la Barajas în plină pană de electricitate, iar echipa de Operațiuni Sol a TAROM, în strictă legătură cu agentul de handling al companiei South Europe și firma de surpervizare locală, AeroJetWay, a reușit incredibila performanță de a reuși să îmbarce pasagerii pentru zborul de întorcere spre București – RO 416, cu ajutorul personalului din aeroport care a făcut echipă cu românii și puținele alte zboruri care aveau deja făcut check-in-ul, aducând generatoarele de rezervă care au permis deschiderea ușilor pentru accesul la îmbracare.

Mai mult, aeroportul a dat rapid undă verde de zbor (în congestia generală de trafic blocat, zborurile așteptau sloturile desemnate), cu condiția ca echipajul de zbor să reușească să facă pushul de rulaj (decolarea) în maxim 7 minute.

Situația de la Barajas, Madrid, continuă să fie una de criză, ultimele știri indicând că benzile de bagaje au cedat”, se arată în comunicatul Tarom.

Pe data de 28 aprilie erau programate 3.005 zboruri în Spania, cu 520.777 pasageri și 709 zboruri în Portugalia, cu 122.870. Multe dintre acestea sunt încă anulate sau înregistrează mari întârzieri.

„Echipajul TAROM, alături de echipele din Brajas au reușit incredibilul, iar RO 416 este în drum spre casă, cu toți cei 150 de pasageri la bord și doar o oră întârziere (durata necesară apelării la generatoare, autobuze de îmbarcare și realizarea load controlului centralizat- foia de încărcare a avionului și lista de pasageri)”, se mai arată în comunicat.

„Acesta este unul dintre momentele în care doar echipele de profesioniști, colaborarea TAROM bună și de tradiție în Europa cu toți cei implicați în derularea zborurilor, dar și echipajul de zbor calificat reușesc să salveze situația pe fundalul unui eveniment extrem de serios pentru noi toți”, a declarat Cristian Anghel, Director Operațiuni Sol, TAROM.

CITEȘTE ȘI:

Cât ar putea ține pana de curent care a aruncat în HAOS Spania. Primarul Madridului, cereri clare pentru cetățeni: „Să păstrăm drumurile libere”

Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Oana Zvobodă a debutat în presă la televiziunea PrimaTV, în anul 2017. Între 2017 și 2020 a fost reporter la PrimaTV, unde ... vezi toate articolele

Citește și