Prima pagină » Social » EXCLUSIV VIDEO | Zeci de migranți așteaptă cu orele la coadă pentru actele de ședere în România. „Vreau să-mi reînnoiesc buletinul. În țara mea sunt probleme, în România este bine”

EXCLUSIV VIDEO | Zeci de migranți așteaptă cu orele la coadă pentru actele de ședere în România. „Vreau să-mi reînnoiesc buletinul. În țara mea sunt probleme, în România este bine”

Galerie Foto 3

În fața Oficiului Român pentru Imigrări din București se formează coadă în fiecare zi, încă de la primele ore. Fie că au venit pentru a obține actele pentru prima dată, fie că trebuie să reînnoiască unele documente, cu toții sunt nevoiți să aștepte în afara gardului de intrare în clădirea Direcției pentru Imigrări a Capitalei, până le vine rândul să intre. Așteptarea, în frig, poate să dureze și câteva ore.

Chiar dacă mulți migranți au mers înaintea sărbătorilor de iarnă să aplice pentru un permis de ședere sau să-și prelungească valabilitatea actelor, noul an a început cu aceleași cozi interminabile.

Un bărbat din Pakistan spune că a venit să-și reînnoiască buletinul, iar la coadă era deja de aproximativ o oră.

Cozi interminabile la Oficiul Român pentru Imigrări din București

„Vreau să-mi reînnoiesc buletinul, de aceea sunt aici. Am probleme în țara mea. Nu există locuri de muncă, nu poți să-ți clădești un viitor bun. Sunt prea multe probleme din punct de vedere politic”, spune acesta.

Chiar dacă și-a lăsat familia în Pakistan, bărbatul spune că aici poate spera la o viață mai bună. Cu banii pe care îi câștigă în România ca muncitor în construcții, își poate ajuta și rudele.

„Este bine în România, am venit aici în urmă cu un an. În România este bine în comparație cu ce este în țara mea. Locul de muncă este bun și nu am nicio problemă. Lucrez în construcții”, a spus acesta.

Pentru 2023, Guvernul a hotărât că pot veni în România până la 100.000 de muncitori străini.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman